رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسایل بین الملل: پایبندی ایران به تعهدات برجام با وجود مطلوب نبودن آن

کارشناس مسایل بین الملل گفت: ایران اعلام کرده که هیچگاه ناقض برجام نخواهد بود بلکه در چارچوب تعهدات تا آخر به اجرای آن ادامه می دهد، مگر اینکه طرف مقابل شرایطی را به وجود بیاورد که اساسا ادامه اجرای توافق عملا غیرممکن باشد.

1396/04/10
|
17:00

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع تاکید شورای امنیت و سازمان ملل بر اجرای کامل برجام توسط ایران همزمان با تحریم تازه آمریکا علیه ایران و با حضور دکتر سیدرضا میرطاهر کارشناس مسایل بین الملل به روی آنتن رفت.

دکتر سیدرضا میرطاهر با اشاره به نشست شورای امنیت گفت: نشست شورای امنیت در راستای دیگر نشست هایی که برای بررسی عملکرد ایران در قبال برجام برپا می شود، برگزار شد و در این جلسه دبیرکل سازمان ملل گزارش جامعی را در مورد نحوه اجرای برجام و دیگر مسایل به اعضای شورای امنیت ارائه کرد و نماینده ایران هم نقطه نظرات خودش را در این زمینه ابراز کرد.

وی با ابراز تاسف از وجود برخی از ابهامات موجود در برجام و شیطنت طرف مقابل تصریح کرد: یکی از مهمترین ابهاماتی که در برجام وجود دارد این است که طرف مقابل مخصوصا آمریکا مدعی هستند اجرای برجام از سوی ایران نه فقط در زمینه اعمال محدودیت های هسته ای باید باشد بلکه ایران باید از دیگر اقدامات بی ثبات کننده یا مسایلی که باعث ایجاد ناامنی یا اضطراب و نگرانی در کشورهای منطقه می شود، خودداری کند.

کارشناس مسایل بین الملل افزود: در این راستا آنها به لزوم خودداری ایران از ادامه آزمایش های موشکی یا گسترش ضرابخانه موشکی اشاره می کنند و مخصوصا آمریکایی ها مدعی هستند که ایران نباید در چارچوب برجام به اقداماتی که موجب ایجاد بی ثباتی یا پشتیبانی از گروه های تروریستی در منطقه می شود ادامه دهد.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها خواهان این هستند که ایران در چارچوب برجام خواسته های منطقه ای آنها را هم برآورده کند، اظهار داشت: در حالی که جمهوری اسلامی ایران بر این نظر است که توافق برجام صرفا در زمینه یک نوع معامله دو جانبه بین ایران و گروه 1+5 در زمینه برنامه هسته ای ایران بوده و دیگر جنبه ها را شامل نمی شود. مخصوصا اینکه قطعنامه 2231 هم بر این مساله تصریح دارد و مواردی مانند جلوگیری یا ممانعت یا اساسا عدم اقدام ایران برای گسترش ضرابخانه موشکی خودش از جمله مواردی نیست که در چارچوب برجام بگنجاند.

وی یادآور شد: این اختلاف نظر اصولی از ابتدا وجود داشته و تا الان هم ادامه دارد و در گزارش سازمان ملل و دیدگاه شورای امنیت، بیشتر دیدگاه طرف مقابل یعنی غربی ها است که ملموس است و آنها به نحوی از ایران می خواهند که در چارچوب برجام علاوه بر موضوع هسته ای، دیگر موارد را هم رعایت کنند.
میرطاهر با رد اینکه برجام مطلوبیت های ایران را به دنبال نداشته است، تصریح کرد: توافق برجام، توافقی نبوده که بگوییم با رضایت یا مطلوب ایران بوده است، توافق برجام در شرایطی منعقد شد که الزامات بیرونی آن را اجتناب ناپذیر کرده بود و در موقع خودش یک توافق نامه عملی بود اما اینکه آیا مطلوبیت های جمهوری اسلامی ایران را هم کاملا برآورده می کند پاسخ منفی است.

وی در خصوص تعهدات ایران به برجام خاطر نشان شد: ایران همواره اعلام کرده که هیچگاه ناقض و از بین برنده برجام نخواهد بود بلکه در چارچوب تعهدی که به عهده گرفته تا آخر به اجرای برجام ادامه می دهد، مگر اینکه طرف مقابل شرایطی را به وجود بیاورد که اساسا ادامه اجرای توافق برجام عملا غیر ممکن باشد.

کارشناس مسایل بین الملل به موضع دونالد ترامپ در خصوص برجام در تبلیغات انتخاباتی و بعد از روی کار آمدنش به عنوان رئیس جمهور اشاره کرد و اظهار داشت: دونالد ترامپ بیشتر خواهان این است که ضمن حفظ ظاهری برجام، ایران را وادار کند تا تعهدات بیشتر از برجام را هم بر عهده بگیرد ولی به نظر نمی آید ترامپ اقدامی کند که به منزله نقض برجام و از بین برنده برجام باشد یا اینکه همانطوری که قبلا شعار داده بود بخواهد برجام را پاره کند.

قابل ذکر است، برنامه "رویداد" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 12 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
رویداد