رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نائب رئیس كانون وكلای مركز: بازداشت طولانی مدت «اسدی» مبنای قانونی ندارد

روحانی در خصوص بازداشت طولانی مدت اسدی، دیپلمات ایرانی در غرب اظهار کرد: هرگونه بازداشتی باید بر اساس اسناد و مقررات باشد و از طرفی بازداشت طولانی مدت هیچ مبنایی ندارد.

1400/01/18
|
12:17
|

کارن روحانی در برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو، مصونیت دیپلماتیک را بر اساس کنوانسیون وین تفسیر کرد و گفت: به دلیل همین مصونیت، هرگونه تعرض بدنی یا بازداشت و توقیف اموال ممنوع است.

وی این مصونیت را مختص کشورِ مورد فعالیت دیپلمات ها دانست و تصریح کرد: حتی اگر از چنین منظری به موضوع نگاه نکنیم، هرگونه بازداشتی باید بر اساس اسناد و مقررات باشد و از طرفی بازداشت طولانی مدت هیچ مبنایی ندارد.

روحانی ادامه داد: بازداشت باید در نهایت به یک تصمیم حقوقی و قضایی منجر شود و بنابراین اینگونه بازداشت های طولانی مدت مغایر با مقررات بین المللی است.

وی با بیان اینکه ایران بر اساس تعاملات باید درخواست هایی به نهادهای بین الملل ارسال نماید، افزود: برخی از این نهادها دستخوش سیاست بازی می شوند.

روحانی با تاکید بر اینکه اساسا قابلیت عدول از مقررات بین المللی متصور نیست، اظهار کرد: این قواعد آمره بوده و غربی ها که خود را سردمدار این امر می دانند، باید بیش از سایرین عامل به این مقررات باشند.

وی خاطرنشان کرد: ما باید مُر قانون را عمل کنیم و قواعد و مقررات نیز صریح است و می گوید بازداشت های طولانی مدت بایستی مستند به تصمیم قضایی حقوقی و حکم قطعی باشد.

روحانی افزود: بازداشت هایی بدین نحو قطعا مغایر با مقررات حقوق بشری است.

نائب رئیس کانون وکلای مرکز همچنین در خصوص چگونگی اقدامات ایران برای رهایی این دیپلمات گفت: تلاش های دیپلماتیک همواره صورت می گیرد؛ چراکه یکی از موثرترین کارهاست.

روحانی افزود: از طرفی طرح دعوا باید در مراجع قضایی کشور مرتکب صورت گیرد که جنبه پاسخگویی ندارد و یا چنین طرح دعوایی باید در محاکم قضایی بین الملل انجام شود ولی معمولا اینگونه اختلافات به محاکم قضایی ارجاع نمی شود؛ مگر اینکه طرفین اختلاف، موضوع را به محکمه ای در سطح جهانی ارجاع دهند.

وی حکم چنین محاکمی را نیز از بابِ رسیدگی به اقدامِ دولت خاطی و نه رسیدگی به موضوع بازداشت عنوان و تصریح کرد: محاکم قضایی بین المللی صلاحیت اجباری دارند و لذا اینگونه اقدامات جای بحث دارد؛ اما می توان در شورای حقوق بشر اروپا طرح دعوا کرد.

دسترسی سریع
رویداد