رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

هیچ مذاکره‌ای پیرامون و فرای برجام اتفاق نخواهد افتاد

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به حرف و حدیث‌های رسانه‌ای در خصوص مذاکرات وین تاکید کرد که هیچ مذاکره‌ای پیرامون برجام و فراتر از برجام، خاصه با امریکا اتفاق نخواهد افتاد.

1400/01/18
|
14:13
|

سیدجلال فیاضی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "رویداد" با بیان اینکه جناح‌ها اطلاعات و اخبار درست و یا نادرست در رابطه با نشست برجام منتشر می‌کنند، گفت: این کار به خود رسانه‌ها مربوط است ولی بر اساس آنچه رهبری در زمان مذاکرات فرمودند و تاکید کردند بر تیم مذاکره کننده اعتماد دارند، امروز هم نماینده جمهوری اسلامی اعلام داشته که مذاکرات مستقیم یا غیر مستقیم بین ایران و امریکا وجود ندارد.

وی با بیان اینکه هیچ منبع مستقل یا غیر مستقلی اعلام نکرده که مذاکراتی میان ایران و امریکا اتفاق افتاده، اضافه کرد: شخصا ترجیح می‌دهم از منظر ملی و نه سیاسی به قضیه بنگرم.

فیاضی ادامه داد: جمهوری اسلامی و مجموعه نظام تصمیم گرفت علی رغم بدعهدی امریکا، از برجام خارج نشود ولی تعهدات برجامی خود را طی زمان‌بندی مشخص در برابر اقدامات امریکا کاهش دهد.

وی افزود: امروز با توجه به تغییر وضعیت امریکا و اعلام آمادگی که مبنی بر بازگشت به برجام داشته، اما سیاست جمهوری اسلامی کاملا روشن است. نخست اینکه ما عجله‌ای برای این کار نداریم و از طرفی امریکا که در ابتدا نقض تعهد کرده است، تمام تحریم‌ها را بردارد و ایران هم مضووع کاهش تعهدات را به وضع قبل باز می‌گرداند.

فیاضی با اعلام اینکه موضوع برجام و مذاکرات کاملا برای ما روشن است و از دیگر سو امریکا اعلام داشته که قبول دارد بایستی تحریم‌های ناسازگار ناسازگار با برجام لغو گردد، اضافه کرد: این کار باید ابتدا با لغو تحریم و راستی آزمایی صورت گیرد و سپس کاهش تعهدات رخ دهد.

این تحلیلگر حوزه سیاسی خاطرنشان ساخت: لغو تحریم‌ها باید همزمان و بصورت کامل اتفاق افتد و به نظر می‌رسد که همچون که آقای عراقچی مطرح کردند، در این مسیر باید بحث‌ها کاملا روشن شود ولی منطق جمهوری اسلامی ایران در این زمینه کاملا روشن است.

فیاضی همچنین مقولاتی مبنی بر فرا برجام را عملا ناظر بر دیدگاه‌های [شخصی] عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی نظری کاملا روشن دارد و هیچ مذاکره دیگر روی برجام وجود ندارد و مذاکره فرا برجامی نیز بطور طبیعی [اتفاق نخواهد افتاد].

وی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با اعلام اینکه ممکن است امریکایی‌ها تصمیمی مبنی بر خرید زمان بیشتر داشته باشند، گفت: به نظر می‌رسد این دور از گفتگوها اگر به بن بست برسد و مجددا فرصت سوزی تحت عنوان مذاکره اتفاق افتد، جمهوری اسلامی تصمیمات جدیدتری را اتخاذ خواهد کرد.

فیاضی افزود: امریکا ابتدا باید تحریم را بردارد و ایران بعد از راستی آزمایی نسبت به بازگشت به تعهدات برجامی اقدام نماید.

دسترسی سریع
رویداد