رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسایل سیاسی مطرح كرد: تهدیدات ترکیه علیه سوریه برای برون رفت از چالش های امنیتی است

کارشناس مسایل سیاسی گفت: تحولات در سوریه روندی را طی کرد که نه تنها ترکیه به اهداف از پیش تعیین شده خودش دست پیدا نکرد بلکه عملا با چالش مواجه شد و باعث شده امروز رفتار نسبتا پرخاشگرانه ای در داخل سوریه داشته باشد.

1396/04/18
|
10:00

برنامه"رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع "تهدیدات ترکیه علیه سوریه؛ واکاوی اهداف ترکیه از حضور نظامی در سوریه "با حضور شائب بهمن کارشناس مسایل سیاسی و حوزه بین الملل به روی آنتن رفت.

شائب بهمن با اظهار به اینکه اهداف حضور نظامی ترکیه در سوریه به ضرر این کشور شده است، گفت: دولت ترکیه از زمان شروع بحران در سوریه، یکسری اهداف و منافعی را برای خودش تعریف کرده بود و تمایل داشت با حمایت از مخالفان و مبارزان سوری دست به تغییر نظام سیاسی در داخل این کشور بزند اما تحولات روندی را طی کرد که نه تنها ترکیه به اهداف از پیش تعیین شده خودش دست پیدا نکرد بلکه عملا با چالش ها و مخاطرات مختلفی مواجه شد که مهمترین مسئله برای ترکیه برجسته شدن مطالبات کردها در داخل سوریه بود.

وی پیوستگی جغرافیایی مناطق کردنشین در ترکیه و سوریه را از دیگر معضلات ترکیه مطرح کرد و بیان داشت: از لحاظ جغرافیایی نیز پیش از وقوع بحران کردها محل هایی که بیشتر در آنجا ساکن بودند، به هم پیوستگی نداشتند ولی این بحران باعث شد این مناطق دارای پیوستگی شوند و با توجه به ارتباطاتی که کردهای سوریه با کردهای ترکیه دارند این مسئله برای دولت ترکیه به یک معضل امنیتی تبدیل شده و حتی برخی از سناریوها از این حکایت می کنند که چالش هایی که دولت ترکیه در حال حاضر با آن در سوریه مواجه است در حوزه مسایل کردها حتی می تواند خود ترکیه را تا تجزیه پیش ببرد.

این کارشناس مسایل سیاسی افزود: مجموعه این عوامل و به همراه اینکه ترکیه حمایت لازم را از طرف غرب به ویژه آمریکایی ها دریافت نکرده باعث شده امروز رفتار نسبتا پرخاشگرانه ای را دولت ترکیه در داخل سوریه داشته باشد و سعی کند به روش های مختلف از جمله طریق نظامی به ایفای نقش بپردازد.

وی در خصوص واکنش ایران و روسیه نسبت به تهدیدات ترکیه بیان داشت: قطعا ایران و روسیه همگام با دولت قانونی سوریه نسبت به تحرک هر نیروی خارجی در داخل خاک این کشور واکنش منفی نشان می دهند کمااینکه این واکنش منفی توسط ایران و روسیه در گذشته نسبت به تحرکات ترکیه و غرب به ویژه آمریکا و حتی رژیم صهیونیستی ابراز شده است.

بهمن با اظهار به اینکه اقدامات ترک ها از لحاظ قانونی و از لحاظ بین الملل وجهه خاصی ندارد و قابل محکوم کردن است، در عین حال ابراز داشت: قطعا ایران و روسیه این اقدامات را محکوم می کنند هرچند شرایط سیاسی موجود در سوریه و بحرانی که در آن بازیگران مختلفی وجود دارند و هرکدام به طریقه خاصی به ایفای نقش می پردازند کمی شرایط این کشور را پیچیده کرده است. راهکار مشخصی برای پایان دادن به این بحران وجود ندارد و این مسئله باعث می شود کشورهایی مثل ترکیه از ترس به خطر افتادن امنیت ملی خودشان وارد چنین اقداماتی شوند.

وی یادآور شد: اقدامات دولت ترکیه در چند سال گذشته نشان می دهد که عملا تمایلی به کنار گذاشتن اقدامات نظامی ندارد و این مسئله باعث می شود گروه های مبارز و برخی از گروه های تروریستی که از طرف دولت ترکیه حمایت شوند همچنان بر مواضع خودشان پافشاری کنند و این مسئله می تواند حل و فصل دیپلماتیک سوریه را با چالش های اساسی مواجه کند.
دسترسی سریع
رویداد