رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نایب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس اعلام كرد: پیش بینی بانک مرکزی برای تک نرخی شدن ارز در سال 1396

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، بانک مرکزی مطرح کرده که در سال 96 تک نرخی شدن ارز صورت بگیرد، متذکر شد: ممکن است تحریم های جدید وضع شود، بنا براین باید مدیریت منطقی داشته باشیم.

1396/04/25
|
09:45
|

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع تک نرخی شدن ارز و با حضور دکتر علی اکبر کریمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر علی اکبر کریمی تک نرخی شدن ارز را به عنوان یکی از مسایل مهم اقتصاد طی دهه های اخیر دانست و گفت: بعد از پایان جنگ تحمیلی باتوجه به اینکه در آن سال ها وضعیت ارز چند نرخی بود، بحث تک نرخی شدن ارز مطرح شد و با بهبود وضعیت اقتصادی کشور این موضوع جلو رفت و تا حدی موفق شد.

وی بیان داشت: مهمترین عاملی که سبب شد وضعیت ارزی به مخاطره بیافتد و چند نرخی را مجدد تجربه کنیم شوکی بود که در سال 91- 90 به وضعیت ارزی کشور وارد شد و هم باعث شد ارز به صورت چند نرخی و تا حد زیادی سهمیه بندی در بیاید و همچنین تورم گسترده ای که در این سال ها به واسطه تغیرات نرخ ارز در کشور ایجاد شد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تاثیر تحریم ها بر کشور اظهار داشت: این تحریم باعث شد تا صادرات نفت محدود شود و درآمدهای ارزی ما از بابت صادرات نفت کاهش پیدا کند. همچنین اختلالاتی در روابط بانکی ما برای نقل و انتقال ارز پیش آمد.

وی با یادآوری اینکه یکی از مهمترین وعده های دولت آقای روحانی در سال 92، تک نرخی شدن ارز بود، گفت: علی رغم گذشت چهار سال از دولت یازدهم و وعده های مکرری که برای این موضوع توسط بانک مرکزی داده شد، تاکنون این وعده محقق نشده اگرچه در سال های گذشته وضعیت به نسبت مطلوب و ثبات نسبی را در بازار ارز شاهد بودیم.

کریمی در خصوص دلایل عملی نشدن وعده های دولت یازدهم مبنی بر تک نرخی شدن ارز عنوان کرد: موانع زیادی وجود داشته و یکی از آنها عدم رفع کامل تحریم ها پس از برجام بوده است که بخشی از موانع ارزی ما را بلااستفاده گذاشته و باعث شده نتوانیم پشتیبانی خوبی را برای ذخیره ارزی مان بیاوریم و تک نرخی شدن ارز را عملیاتی کنیم.

وی تک نرخی شدن ارز را در بهبود شرایط تولید و رشد اقتصادی اثرگذار دانست و تصریح کرد: وقتی که در نرخ ارز ثبات داشته باشیم تولیدکننده می تواند برنامه ریزی بهتری را در این عرصه داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: صادرکنندگان ذینفعان اصلی ارز هستند و ثبات در قیمت ارز بسیار موثر است. اگر قیمت ارز تک نرخی افزایش پیدا کند به نفع صادرات کشور است و می تواند انگیزه بیشتری را به صادرکنندگان بدهد. از طرف دیگر افزایش قیمت ارز می تواند قیمت تمام شده تولید را در کشور بالا ببرد و تورم را در پی داشته باشد بنابراین سیاست گذاری بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت به گونه ای باشد که تعادل برقرار شود.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی مطرح کرده که در سال 96 تک نرخی شدن ارز صورت بگیرد، متذکر شد: مجموعه شرایطی داریم که ضمن توجه به تحریم هایی که از قبل داشتیم و هنوز هم کامل رفع نشده و ممکن است تحریم های جدید نیز وضع شود، باید حتما این تدبیر به گونه ای باشد که ما بی مهابا ذخایر ارزی مان را از دست ندهیم و مدیریت منطقی داشته باشیم.

کریمی پیشنهاد داد: به نظر می رسد باید با سیاست تدریجی به سمت تک نرخی شدن ارز برویم چون نمی شود یک شبه ارز تک نرخی شود چون شوکی که به اقتصاد وارد می شود آثار زیان باری در پی دارد.

قابل ذکر است، برنامه "رویداد" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 12:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
رویداد