رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

با نگاهی به انتخابات عراق؛ مشارکت 44 درصدی عراقی‌ها قابل قبول است

کارشناس حوزه غرب آسیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اشاره به مشکلات عدیده مردم عراق، مشارکت آنان را در انتخابات ضعیف توصیف نکرد.

1400/07/20
|
14:19
|

سعدالله زارعی در رابطه با اهمیت انتخابات پارلمانی عراق و انتشار نتایج نخستین آن، به برنامه «رویداد» گفت: در مورد انتخابات عراق باید این نکته مطرح باشد که اصلا در چند کشور عربی این انتخابات برگزار می شود و آنان که انتخابات عراق را زیر سوال می برند، آیا اصلا در کشور خودشان انتخاباتی هست؟

وی با بیان این مطلب افزود: در میان کشورهای عرب نیز چند انتخابات با مشارکت واقعیِ مردم شکل می گیرد؟

عراق یکی از کشورهای عربی از میان 22 کشور است که انتخابات واقعی دارد و اگر با انتخابات مصر و تونس یا الجزایر و سودان مقایسه شود، نُرمِ عراق قابل قبول است و 44 درصد مشارکت کننده دارد.

آن هم در شرایطی که دولتی ناکار آمد در عراق بر سر کار است و مشکلات اقتصادی به شکلی ویژه مردم را آزار داده است.

زارعی با اشاره به اینکه عراقی ها در میانه تابستان از 24 ساعت، صرفا 4 ساعت برق داشتند، ادامه داد: این مسئله فشاری بسیار زیاد بر مردم، بیمارستان ها و مراکز خدمات عمومی وارد می آورد و با این وجود، 44 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند که در مجموع ضعیف تلقی نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولتی مطلوب بر سر کار آید مسلما مشارکت مردم هم افزایش پیدا می کند؛ نکته دیگر آنکه نتیجه انتخابات روز یکشنبه مبنی بر این بود که هیچ فراکسیونی به عدد اکثریت و هویت ساز دست نیافت و دوباره بحث ائتلافات پیش آمد.

در نهایت رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان عراق در همکاری درون پارلمانی باید مدیریت خود را اعمال کنند.

زارعی همچنین تاکید کرد: جریانات اسلام گرا که سابقه مبارزاتی داشتند، پیروز انتخابات بودند که شامل شیعیان عراق هستند. گروه صدر و مالکی اسلام گرا و مخالف امریکا می باشند و ائتلاف فتح نیز از نظر شیعیان یک ائتلاف ضد امریکایی محسوب می شود.

علی رغم اینکه امریکایی ها تلاش کردند از طریق جوکرها بر انتخابات تاثیر بگذارند و گروه هایی را در میدان به راه انداختند، اما در نهایت میزان کرسی هایی که جریان امریکایی در بین شیعه و سنی و کرد به دست آورد، کلا 9 کرسی بود که نشان می داد متن مردم عراق متدین و انقلابی هستند و آینده عراق را تا حدودی روشن می نمایند.

این تحلیلگر غرب آسیا به رادیو گفت‌وگو خبر داد: برخی کرسی ها و ائتلافات نیز در عراق ریزش رای داشتند که به طور مشخص می توان به ائتلاف فتح و جریان الحکمه و حزب فضیلت اشاره کرد و در کردها نیز برخی جریانات مثل اتحاد میهنی با ریزش رای رو به رو بود.

دسترسی سریع
رویداد