رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

«تحریم‌های قرمز» چالش مذکرات آتی

کارشناس حوزه بین الملل از تقسیم بندی تحریم‌های امریکا سخن گفت و تاکید کرد امریکا قصد مذاکره درباره لیست قرمز تحریمی را ندارد.

1400/08/19
|
09:02
|

یاسر برخورداری در ارتباط با برنامه زنده «رویداد» در خصوص مذاکرات آتی وین گفت: 7 دور گفتگوهای قبلی را پشت سر گذاشتیم ولی به نتیجه مطلوبی نرسیدیم.

در حال حاضر به توافق رسیدیم تا دور جدید را در هشتم آذرماه اجرایی کنیم و ایران معتقد است گفتگوها باید ختم به نتیجه شود که این نتیجه از نظر دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، لغو تحریم هاست.

وی از سه موضع متفاوت از سوی طرف های مقابل ایران یاد کرد و گفت: امریکا کنش گر اصلی است و گفتگوها حول محور تحریم های امریکا شکل می گیرد.

آنها پلنی دارند که برجام را طولانی کنند و ما این را زیاده خواهی می دانیم. از دیگر سو شاهد سه لیست سبز و قرمز و زرد تحریمی هستیم و امریکا اعلام کرده است اصلا در مورد لیست قرمز صحبت نمی کند و مذاکره نخواهد کرد.

برخورداری با بیان اینکه امریکا لیست قرمز تحریمی را به طور کلی از روند مذاکرات خارج کرده است، افزود: نتیجه بخش بودن مذاکرات به استراتژی طرفین بستگی دارد و هشتم آذرماه مشخص می کند که کلیات مذاکره چیست.

وی همچنین به موضع روسیه و چین بر اساس برجام اولیه اشاره کرد و گفت: روسیه و چین هماهنگ هستند و اروپایی ها نیز در این میان بیشتر در صددِ حصولِ امضا و توافق می باشند و رویکرد و راهبرد روسیه و چین برای آن ها اولویت ندارد و شاید موافق بخشی از راهبردِ امریکا و هم ایران باشند.

برخورداری در عین حال چالش بایدن در امریکا را ناظر بر انتخابات 2022 دانست و افزود: بایدن احتمالا برای سرمایه سیاسی خود موضوع ایران را جمع بندی کرده و به افکار عمومی خود امتیازی را ارائه می کند و لذا ممکن است امریکا با موضع نرم تری در مذاکرات حضور پیدا کند.

این تحلیلگر حوزه سیاسی تاکید کرد: ایران باید مشی خود را در مذاکرات به سمتی ببرد که نتیجه ملموس را با یک هدف اساسی یعنی لغو تحریم ها کسب کند.

برخورداری در خاتمه سخنان خود در رادیو گفت‌وگو پیش بینی کرد که احتمالا شاهد انعطاف از سوی همه طرف ها در مذاکره باشیم.

دسترسی سریع
رویداد