رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رفع یکسویه تحریم‌ها چگونه ممکن است؟

تحلیلگر مسائل بین‌الملل سفر باقری به کشورهای اروپایی را ناظر بر بررسی وعده غرب مبنی بر رفع تحریم‌ها به‌صورت یک‌طرفه عنوان کرد.

1400/08/22
|
14:26
|

دکتر عماد آبشناس در مصاحبه با برنامه "رویداد" در خصوص سفرهای معاون سیاسی وزیر خارجه در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای گفت: مذاکرات به پایان و برجام به تصویب رسیده و حال صرفاً گفتگوهایی مبنی بر نحوه اجرای برجام توسط طرف‌های مقابل در جریان خواهد بود.

وی با بیان این مطلب افزود: هدف از امضای برجام این بود که تحریم‌ها رفع شود والا ایران نیازی به کوتاه آمدن از حقوق خود نداشت تا برنامه هسته‌ای خود را محدود کند.

ایران عضو ان پی تی است و حق غنی‌سازی و چرخه کامل برنامه هسته‌ای دارد و رژیم صهیونیستی که عضو ان پی تی نیست باید مورد فشار قرار گیرد.

آبشناس اجرای تعهدات طرف‌های مقابل را اصلی‌ترین محور گفتگوها دانست و تصریح کرد: ایران می‌توانست مستقیماً با امریکا وارد صحبت شود ولی وقتی 5 کشور دیگر و شورای امنیت و اتحادیه اروپا نیز دخیل شدند، همه می‌دانستند امریکا تعهدات را اجرا نخواهد کرد و همه این‌ها قرار داشتند تا ضامن اجرای تعهدات امریکا باشند.

وی اضافه کرد: امریکایی‌ها علی‌رغم اینکه به‌صورت سیاسی وانمود می‌کنند قصد بازگشت به برجام و اجرای تعهدات را دارند، اما در عمل سنگ‌اندازی می‌کنند و 6 دور گفتگوهایی که در دولت قبل در وین انجام گرفت، [بی‌نتیجه ماند].

آبشناس معتقد است زیاده‌خواهی امریکا موجب بی‌نتیجه ماندن گفتگوها شده است و امروز بازهم حاضر نیست به تعهدات عمل کند. اما باقی‌مانده اعضای برجام ملزم به اجرای تعهدات هستند و اروپا هم اینک صرفاً وعده و وعیدهایی مطرح می‌کند تا جایگزین امریکا در رفع تحریم و پوشش قصور ایالات متحده باشد.

وی یادآور شد: ما پیش‌تر تحریم‌های اولیه و ثانویه امریکا را علیه کشورمان داشتیم ولی چون سایر کشورها تمکین نمی‌کردند، مشکل خاصی برای ایران پدید نمی‌آمد ولی پس از اعمال تحریم هی شورای امنیت همه کشورهای جهان سیستم بانکی ما را بستند.

آبشناس گفت: در زمان امضای برجام امید می‌رفت که اگر امریکا از تعهدات سرپیچی کند، اتحادیه اروپا قانون چتر را که پیش‌تر برای کوبا تصویب شده بود، اجرایی کند تا چتر حمایتی برای شرکت و بانک‌های مورد تعامل با کوبا باز شود ولی این اتفاق برای ایران نیفتاد.

امروز ظاهراً اروپا به این نتیجه رسیده که گره برجام از این طریق باز می‌شود ولی اگر قرار است هر تغییر کوچکی در برجام انجام شود، برجام کنونی باید کاملاً بر هم بخورد و از ابتدا مورد مذاکره قرار گیرد چراکه ایران هم از برجام فعلی ناراضی است.

دسترسی سریع
رویداد