رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

با شروع مذاكرات وین؛ مجلس خواستار صیانت از امنیت و منافع ملی است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اظهار کرد که مجلس در راستای مذاکرات آتی، بر صیانت از امنیت و منافع ملی از سوی دولت تاکید دارد.

1400/08/26
|
18:15
|

محمود عباس زاده مشکینی در ارتباط زنده تلفنی با بخش "باسخنگویان" در برنامه زنده "رویداد" اظهار کرد: این روزها اغلب جلسات ما مبنی بر نظارت بر قانون اقدام راهبردی به منظور لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملی است.

از سال 92 به بعد که دولت وارد فاز مذاکره با غربی ها و برجام شد، یکسری محدودیت ها قائل شدند و دستاوردهای مورد نظر و پیشرفت ها در چارچوب پادمان های انرژی اتمی صورت گرفت ولی کار با پیشرفت و سرعت قبلی انجام نمی گرفت.

وی با اشاره به قانون مجلس به منظور انجام اقدامات راهبردی برای لغو تحریم ها، اظهار کرد: از این رو موظف شدیم یکسری کارها را انجام دهیم و کمیسیون در صدد پایش است که این قانون مو به مو انجام شده و تحت فشارهای بین المللی قرار نگیرد.

عباس زاده معتقد است امروز که دولت وارد مقدمات گفتگوهای جدید با طرف اروپایی می شود، انتظارت باید مورد بررسی قرار گیرد و اخیرا هم طی سفر معاون سیاسی وزارت خارجه به اروپا، مجلس گزارشی از این سفر دریافت کرد.

وی با بیان اینکه زمینه هایی آماده شده تا در مذاکرات حقوق قانونی کشور در نظر گرفته شود، افزود: رفع موانع موجود با همسایگان، تقویت دیپلماسی اقتصادی با کشورهای آسیایی و ایجاد توازن و تعادل با همه کشورهای دنیا باید در نظر گرفته شود و از طرفی برنامه های توسعه ای دولت می بایست برآورد کننده نیازهای کشور باشد و آنطور که مردم انتظار دارند، کارها پیش رود.

این نماینده مجلس همچنین ابراز خوشنودی کرد که وزارت خارجه در این دوره بر دیپلماسی اقتصادی تمرکز دارد و در این راستا نیروهای کارکشته را مشغول به کار کرده است. این ها کشورهای مختلف را مورد پایش مرتب قرار داده اند تا ببینند ایران و این کشورها چه نیازهای متقابلی را از یکدیگر رفع می کنند.

عباس زاده اضافه کرد: ممکن است با این کشورها دارای تعارض منافع باشیم ولی معتقدیم با هر کشوری با وجود اختلاف نظر، باید از ظرفیت ها استفاده کنیم.

خوشبختانه در حال نظارت و کمک هستیم تا از ظرفیت کشورهای همسایه استفاده کنیم و در این راستا، پیوستن ایران به شانگهای برای ایران و کشورهای عضو یک ظرفیت دو سویه است.

دسترسی سریع
رویداد