رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

برخورداری مطرح كرد: «توافق موقت»؛ ایده جدید غربی‌ها برای مذاکرات 8 آذر

یک کارشناس سیاسی منطقه در رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه ما با شکل جدیدی از مذاکره در 8 آذر روبرو خواهیم بود گفت: این شکل با پلن‌های جدید از جمله ایده «توافق موقت» همراه است که البته محتوای آن هنوز برای ما مشخص نیست.

1400/09/03
|
14:45
|

دکتر یاسر برخورداری پژوهشگر تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو درمورد مذاکرات 8 آذر وین اظهار کرد: شکل و محتوای مذاکره در محیط روابط بین‌الملل به این صورت است که کشورها بر اساس منافع فراملی و فرامنطقه‌ای وارد شده و بحث‌های خود را پیگیری می‌کنند.

وی افزود: همه به این موضوع اذعان دارند که سیاست فشار حداکثری آمریکا به نتایج دلخواهی که این کشور دنبال می‌کرد نائل نشد. اگرچه این کشور اعلام می‌کرد که به دنبال تغییر نظام سیاسی در ایران نیست اما قرار بود تا یک سال و بلکه بیشتر هدف نهایی اتخاذ راهبرد فشار حداکثری و تغییر رژیم محقق شود.

کارشناس سیاسی منطقه با بیان اینکه ما با شکل جدیدی از مذاکره در 8 آذر روبرو خواهیم بود گفت: این شکل جدید با پلن‌های جدید از جمله ایده «توافق موقت» همراه است که البته هنوز محتوای این ایده برای ما مشخص نیست اما کلیات بر این مبناست که آن‌ها مقداری از تحریم‌ها را رفع کنند و ما هم از موضع هسته‌ای کمی عقب‌نشینی کنیم.

برخورداری یادآور شد: اروپایی‌ها در برجام نماندند بلکه کنار برجام ماندند به این دلیل که خیلی از مسائل خود را به ایالات متحده آمریکا وابسته می‌دیدند و اگر هم می‌خواستند در برجام بمانند باید به تعهداتشان عمل می‌کردند.

پژوهشگر تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ما مذاکره نمی‌کنیم که به توافق برسیم بلکه مذاکره می‌کنیم تا تحریم‌ها را رفع کنیم و این دقیقاً همان موضوع و نقطه‌ای است که خط و سیر ما را روشن می‌کند. وی با بیان اینکه مذاکرات 8 آذر بسیار تعیین کننده خواهد بود گفت: کشور آمریکا با توجه به مسائل داخلی خودش از جمله انتخابات و موقعیت بایدن علاقمند است که پرونده ایران را به یک سروسامانی برساند اما نکته اساسی این است که از تجربه‌های قبلی غافل نباشیم.

برخورداری تصریح کرد: آمریکا در کنار بحث مذاکره که خیلی هم به آن علاقه نشان می‌دهد با کشورهای منطقه هم نشست برگزار می‌کند تا اهرم‌های فشار خود را حفظ کند چون معتقد است که می‌تواند از همین اهرم‌ها در مذاکرات استفاده کند. این کارشناس سیاسی منطقه با تأکید بر اینکه در مذاکرات 8 آذر باید از تجربیات قبلی درس گرفت گفت: ما ضمن تأمین منافع ملت و پیگیری لغو تحریم‌ها باید سازوکارهای داخلی را نیز متناسب با مذاکرات جلو ببریم.

دسترسی سریع
رویداد