رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

امریکا اراده‌ای برای امتیازدهی به ایران ندارد

کارشناس حوزه سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاکید کرد: طرف غربی هیچ اراده ای برای امتیازدهی به ایران ندارد.

1400/09/08
|
08:28
|

علیرضا کوهکن در مصاحبه با برنامه «رویداد» با اشاره به تعییر نگاه به مذاکرات گفت: امریکا از برجام خارج شده و مذاکراتی انجام می شود تا امریکا تعهدات را جبران کند که در این صورت ایران نیز تعهدات را ذیل برجام انجام می دهد.

وی افزود: در کتاب آقای ظریف توضیح داده شده از سال 92 تا 94 درباره اقدامات هسته ای ایران صحبت می کردند و فقط در دو ماه پایانی درباره تحریم ها مذاکره صورت گرفته است. امریکایی ها با زیرکی این کار را می کنند تا اول درباره تعهدات طرف مقابل صحبت کنند.

کوهکن با بیان اینکه در این دور صرفا باید درباره تحریم ها سخن گفته شود افزود: سپس باید به تعهدات ایران بپردازیم. طرف مقابل قابل اعتماد نیست و لذا باید درباره تعهدات امریکا گفتگو شود.

وی همچنین درباره حضور تیم حقوقی در مذاکرات گفت: هر مذاکره دو بعد دارد که شامل اراده سیاسی و جزئیات است.

در این بین نیازمند تخصص و کار حرفه ای هستیم و تیم قبلی فکر می کرد به مشورت نیاز ندارد.

کوهکن با تاکید بر اینکه اینبار از رویکرد داخلی بهره خواهیم برد، گفت: زمانی گفته می شد هر توافقی بهتر از عدم توافق است ولی امروز دریافتیم مذاکره کردن هدف نیست و اینکه مذاکره سایه جنگ را دور می کند یا موجب پرستیژ ایران می شود جز واقعیت ها نیست.

وی در این گفتگوی کوتاه رادیویی در شبکه گفت‌وگو افزود: ما نیازمند تغییر محسوس در اقتصاد هستیم لذا باید حزئیات را دقیقا ببینیم چون طرف مقابل اراده ای برای امتیازدهی ندارد.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: در سال 2015 نیز امریکا متن برجام را انجام نداد ولی چون مناسبت بین الملل به نفع ما نیست؛ ایران نمی تواند تعهدات را انجام ندهد.

دسترسی سریع
رویداد