رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

ارزیابی مثبت روسیه از گفتگوی سه‌جانبه با ایران و چین

کارشناس حوزه بین‌الملل، در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، نشست سه جانبه ایران، روسیه و چین را مثبت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد مذاکرات وین بر بازگشت به تعهدات و تامین منافع جمهوری اسلامی بیانجامد.

1400/09/08
|
16:16
|

جلال فیاضی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "رویداد" ضمن تحلیل نشست‌های سه جانبه ایران، روسیه و چین در خلال مذاکرات وین، اظهار کرد: مذاکراتی که امروز آغاز می‌شود از چند منظر اهمیت دارد. نخست اینکه بعد از چند ماه از سر گرفته خواهد شد و ثانیا با رویکردِ جدید دولت آغاز می‌شود.

وی نتیجه محور بودن مذاکرات، تاکید بر لغو تحریم‌ها و بازگشت به تعهدات را از نکات حائز اهمیت در این دور از گفتگوها برشمرد و افزود: جمهوری اسلامی باید رایزنی‌های لازم را برای تبیین سیاست های ایران در دور جدید را صورت می‌داد و لذا آقای باقری سفری دوره ای به اروپا داشتند و قبل از آن با مقامات چین و روسیه گفتگو کردند.

فیاضی با اشاره به مواضع نزدیک دو عضوِ 1+4 به ایران خاطرنشان کرد: نشست سه جانبه میان ایران، چین و روسیه موجب می شود دیدگاه‌ها هماهنگ شده تا با قوت بیشتری در مذاکرات حضور یابند.

وی از پیام توئیتری نماینده روسیه خبر داد که مذاکرات سه جانبه امروز را مثبت دانسته و اعلام کرده است، روسیه علاقمند بود دیدگاه‌های ایران را در دور جدید مذاکرات دریافت کند.

این تحلیلگر حوزه سیاسی همچنین به حضور ناظران امریکایی در مذاکرات تاکید کرد که برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینست که امریکا برای بازگشت به تعهدات و برجام اعلام مواضعی جدی کرده است که باید دید این سخنان در عمل چه برون دادی در پی دارد.

فیاضی لغو تحریم‌ها را اصلی‌ترین هدف ایران از مذاکره دانست و در عین حال پیشینه گفتار درمانی های امریکا را یادآور شد.

وی با بیان این مطلب، حضور هیئت کارشناسی متشکل از 40 ایرانی را نیز نشان از خواست ایران برای هدایت گفتگوها عنوان کرد و افزود: آقای باقری تاکید داشت زمان مذاکرات قابل پیش بینی نیست و باید منتظر برگزاری اولین دور این نشست ها بود.

دسترسی سریع
رویداد