رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

مالیات بر خانه‌های خالی؛ سد راهِ احتکار مسکن

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، مالیات بر خانه‌های خالی را راهِ مبارزه با احتکار مسکن دانست و افزود: باید شرایطی را ایجاد کنیم تا ارائه مسکن برای دارندگان آن دارای سود باشد.

1400/10/15
|
08:58
|

غلامرضا مرحبا در مصاحبه با بخش ویژه «باسخنگویان» در برنامه «رویداد» در خصوص تازه ترین مصوبات و اقدامات کمیسیون متبوعش اظهار کرد: در خصوص خودروسازی مباحثی مطرح شده و شخصا به عنوان یک شهروند نظر خود را اعلام می کنم.

راه نجات صنعت این است که آن را به دست صنعتگر بسپاریم و دولت به عنوان یک نیروی بالادستی و حاکمیتی، باید برنامه ریزی و پشتیبانی را بر عهده داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد روزی خودروهای ساخت ایران را در سایر کشورها ببینیم و افتخار کنیم نه مثل امروز که استفاده کنندگان از خودروهای ایرانی، دردسرهای متعددی را شاهد هستند.

مرحبا همچنین در خصوص تحقیق و تفحص های هفته گذشته، اظهار کرد: فعلا درباره برخی طرح ها رای گیری نشده تا نهادهایی که مورد تحقیق و تفحص قرار گرفتند، برای رفع مشکل اقدام نمایند.

لذا برخی تحقیق و تفحص ها به ماه های آتی موکول شد. همچنین نهایی شدن مالیات بر عایدی سرمایه را در دستور کار داریم و این مالیاتِ تنظیم گر و کارآمد را به زودی به صحن می فرستیم.

این نماینده مجلس با اشاره به آمار پر شتاب تولید مسکن اظهار کرد: در این زمینه با احتکار مسکن هم رو به رو هستیم و برخی نهادهای حقوقی نیز در این راستا دارای نقش بودند و طبق گزارش های رسیده، بعضا 200 تا 300 واحد را در اختیار دارند و برای مصرف به بازار ارائه نمی کنند.

مرحبا مالیات بر خانه های خالی را کنترلی و راهِ مبارزه با احتکار مسکن دانست و افزود: باید شرایطی را ایجاد کنیم تا ارائه مسکن برای دارندگان آن دارای سود باشد.

وی در عین حال به مشکلات پیش روی مالیات بر خانه های خالی اشاره کرد و در این بین، نبود سامانه ای اطلاع محور برای شناسایی خانه های خالی را گوشزد کرد و گفت: سامانه ای از سوی وزارت راه و شهرسازی معرفی شد -سامانه اسکان و املاک- که قرار بود اطلاعات لازم را برای سازمان امور مالیاتی مهیا کند اما عملا این اتفاق نیفتاد و اطلاعات به موقع و با کیفیت، به سازمان امور مالیاتی نرسید.

اگرچه بخشی از کارها نیز انجام نشده است ولی اطلاعاتی در اختیار داریم که نشان از افزایشِ عرضه مسکن به بازار مصرف دارد و لذا اگر قانون مالیات بر خانه های خالی به طور کامل اجرا شود، مفید و موثر خواهد بود.

دسترسی سریع
رویداد