رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

خودنظارتی؛ راهکار کمیسیون‌ عمران برای کاهش قیمت‌ مسکن

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در ارتباط زنده با رادیو گفت‌وگو، ابراز امیدواری کرد با تحقق خود نظارتی در بحث سیمان و دیگر مصالح ساختمانی، شاهد کاهش قیمت تمام شده مسکن باشیم.

1400/10/18
|
14:25
|

عبدالجلال ایری در مصاحبه با بخش «باسخنگویان» که در مجله خبری تحلیلی «رویداد» پخش شد، با اشاره به قانون جهش تولید مسکن اظهار کرد: این طرح قبل از بودجه 1401 مور نظر مجلس قرار گرفت و فرایند کارها هم در حال پیش روی است.

وی با بیان اینکه زمین مورد نیاز برای اجرای طرح در بسیاری استان ها آماده شده و در برخی شهر ها نیز در شرف تامین می باشد، گفت: ثبت نام و فرایندهای بعدی در خصوص کسانی که می توانند از این بستر قانونی استفاده کنند، در حال انجام است.

از نظر بودجه 1400 نیز مواردی پیشنهاد شد و در این رابطه نواقصی وجود داشت. کارها باید بر اساس بستر پیشنهادی مجلس پیش می رفت ولی متاسفانه دولت مبلغی را برای صندوقِ اعتبارات این طرح در نظر نگرفت.

ایری از اصلاح این مسئله در قالب بودجه خبر داد و افزود: برای این صندوق مبلغی در نظر گرفته شد.

این نماینده مجلس در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، از پیگیری های دو هفته اخیرِ مجلس از وزارت راه و شهرسازی در خصوص فرایند پیشرفت طرح جهش تولید مسکن سخن گفت و ادامه داد: در این راستا روز دوشنبه با وزیر راه و شهرسازی در زمینه قیمت مصالح ساختمانی جلسه ای برگزار خواهیم کرد.

مصالح ساختمانی یکی از سه جزء اصلی تولید ساختمان و در قیمت ساخت و سازها اثرگذار است.

وی همچنین از جلسه با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز وزیر صمت خبر داد و گفت: در زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و مصالح ساختمانی و قیمت ها، در صدد یافتن راهکارهایی هستیم که این موارد در طرح جهش تولید مسکن به صورت قانونی دیده شده است.

ایری گفت: مجلس بر این موضوعات کاملا نظارت دارد ولی گاه اتفاقی رخ می دهد و سپس ما وارد عمل می شویم؛ لذا باید خودنظارتی در دستور کار قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون عمران ابراز امیدواری کرد قضیه سیمان نیز به همین سمت و سو حرکت کند تا در کاهش قیمت مصالح ساختمانی اثرگذار باشد.

وی اضافه کرد: ما آنالیز دقیقی نسبت به مصالح ساختمانی در نظر می گیریم ولی هم اینک میان قیمت کارخانه تا بازار اختلافی معنا دار وجود دارد که گاها به دو برابر می رسد.

ایری خاطرنشان کرد: کلیه مصالحی که برای احداث مسکن به کار می رود، نیازمند ارز نیست چراکه در داخل کشور تولید می شود.

دسترسی سریع
رویداد