رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر؛ نقطه‌عطف بودجه1401

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر را نقطه عطف بودجه1401 دانست.

1400/10/22
|
14:19
|

مصطفی نخعی در مصاحبه با بخش «باسخنگویان» در زنده برنامه «رویداد» با اشاره به بررسی لایحه بودجه 1401 در زمینه انرژی، گفت: یکی از مباحث به توزیع یارانه بنزین مربوط بود و در یکی از جلسات وزیر نفت حضور یافت و گفتگوهای مفصلی صورت گرفت.

وی با اشاره به تعرفه گذاری پلکانی برق افزود: این مورد در لایحه بودجه 1400 به عنوان یکی از بندها از سوی مجلس در نظر گرفته و تبدیل به قانون شد و قرار بود دولت آن را عملیاتی کند.

دولت اقداماتی را صورت داد که در لایحه 1401، نکته ای درباره تعرفه پلکانی حامل های انرژی نیامده است. دولت معتقد است چون آئین نامه این بدین منظور تهیه شده، ضرورتی برای درج شدن در لایحه بودجه 1401 نبوده است.

نخعی ادامه داد: مجلس پیش بینی کرده بود به الگوی مصرف، یارانه تعلق گیرد و مصرفی بیش از آن، به صورت پلکانی در نظر گرفته شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: تصور می کنم بودجه 1401 انرژی های تجدیدپذیر را به صورت پر رنگ دیده است که یکی از نقاط عطف این بودجه می باشد.

نخعی در این باره گفت: در تبصره شش، منبع درآمدی از محل عوارض برق در نظر گرفته شد که در سال جاری رشدی قابل توجه داشت.

در سنوات گذشته 56 درصد به انرژی های تجدیدپذیر تعلق گرفت که در سال آینده این رقم به 80 درصد می رسد ولی این که نظر نماینده ها چه باشد، هنوز مشخص نیست.

وی این رشد را از جمله پیشنهادات دولت دانست و افزود: برای تبصره 14 نیز یک محل درآمدی برای فروش فراورده های نفتی در نظر گرفتند که عدد 3 هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص می دهد.

نخعی یادآوری کرد: گاز بخش عمده سبد انرژی کشور را تشکیل می دهد و در دو سه سال اخیر در گاز و برق به ناترازی مصرف رسیده ایم.

وی تاکید کرد کشور باید از ظرفیت های بادی و خورشیدیِ انرژی بهره برداری لازم را ببرد و سبد انرژی کشور را تنوع بخشد.

دسترسی سریع
رویداد