رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

دكتر علیرضا كوهكن: ایران می تواند ذی نفع تقابل قدرت های بزرگ در منطقه خاومیانه باشد

کارشناس و تحلیلگر روابط بین الملل گفت: وقتی اختلاف قدرت های بزرگ، خودش را در حوزه تقابل نشان می دهد فرصتی در اختیار بعضی کشورها که تلاش می کنند سیاست مستقلی داشته باشند به خصوص ایران قرار می دهد.

1396/05/17
|
15:00

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع روابط آمریکا و روسیه در دوران ترامپ و با حضور دکتر علیرضا کوهکن کارشناس و تحلیلگر روابط بین الملل و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به روی آنتن رفت.

دکتر علیرضا کوهکن با اشاره به روابط دو کشور آمریکا و روسیه بعد از روی کارآمدن ترامپ بر صحنه قدرت گفت: از زمانی که ترامپ به عنوان نامزد جدی در ریاست جمهوری مطرح شد، روسیه متهم جدی دخالت در انتخابات آمریکا شد البته در واقعیت هم روسیه به نفع ترامپ یا به ضرر خانم کلینتون در انتخابات آمریکا دخالت کرد.

وی در خصوص عدم تحقق بهتر شدن روابط آمریکا و روسیه با توجه به پیروزی ترامپ در انتخابات، تحلیل کرد: دو نگاه می توان به این مسئله داشت، یک نگاه سطحی تر و معطوف به سیاست داخلی آمریکاست و می گویند چون ترامپ متهم است توسط روسیه به این پست رسیده سخت گیری بیشتری نسبت به روس ها دارد و نگاه دیگر راهبردی است که با توجه به تقابل راهبردی آمریکا و روسیه مطرح می شود و روس ها را رقیب راهبردی ایالات متحده می داند به همین سبب بدون توجه به اینکه چه کسی در آمریکا صاحب قدرت است، مطرح می کند اختلاف بین آمریکا و روسیه اختلافی پایدار و طولانی مدت خواهد بود.

کارشناس و تحلیلگر روابط بین الملل با اشاره به تقابل آمریکا با دو قدرت روسیه و چین، اظهار داشت: بعضی ها عاقلانه می دانستند که آمریکا همزمان با روسیه به عنوان قدرت نظامی درجه یک دنیا و چین به عنوان قدرت درجه یک اقتصادی در دنیا تقابل نداشته باشد اما سیاست ترامپ در جهت احیای دوباره وضعیت آمریکا در حوزه اقتصادی و نظامی در دنیا باعث شد که هر دو را به صورت همزمان به چالش بکشاند و البته این موضوع سبب نزدیکی بیشتر روس ها و چینی ها شد.

وی در خصوص گمانه زنی ها در رابطه با دیدار وزرای امورخارجه روسیه و آمریکا گفت: روس ها گفتند طرف آمریکایی به شدت مشتاق بود بداند واکنش روسیه نسبت تحولات اخیر چیست، بعضی ها این دیدار را چینش دوباره روابط این دو قدرت بزرگ بعد از اتفاقات اخیرا دانستند. از طرفی با توجه به اینکه قطعنامه تحریمی کره شمالی به اتفاق آرا تصویب شد برخی معتقد بودند این دیدار برای هماهنگی سیاست های مشترک دو قدرت است.

کوهکن خاطر نشان شد: به نظر می رسد نگاه اول که روس ها مطرح کردند یعنی تلاش آمریکایی ها برای اینکه خودشان را با شرایط جدید وفق بدهند بیشتر با واقعیت نزدیک است.
وی با بیان اینکه ایران می تواند از تقابل قدرت های بزرگ ذی نفع باشد، تصریح کرد: تقابل قدرت های بزرگ سبب می شود تا اختلافات آنها نوعی عدم هماهنگی در سیاست هایشان را در پی داشته باشد. متاسفانه سیاست همه این قدرت ها در حوزه منطقه خاورمیانه تلاش برای کسب حداکثر منافع به نفع خودشان و به ضرر کشورهای منطقه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: وقتی این قدرت ها با هم اختلاف پیدا می کنند و این اختلافات جدی می شود و خودش را در حوزه تقابل نشان می دهد، نوعی فرصت را در اختیار بعضی کشورها که در دنیا تلاش می کنند سیاست مستقلی داشته باشند به خصوص ایران در منطقه قرار می دهد که می تواند از این تقابل استفاده کند و تلاش بیشتری برای کسب منفعت مردم منطقه و مردم کشور خودمان داشته باشد.
دسترسی سریع
رویداد