رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

بهشتی پور تشریح كرد؛ دو هدفی که امریکا از عضویت اوکراین در ناتو دنبال می‌کند

کارشناس حوزه بین‌الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو هدف امریکا از بازکردن پای ناتو به مرزهای غربی روسیه را توقف در صادرات گاز این کشور به اروپا و تنگ نمودنِ حلقه محاصره علیه روس‌ها تحلیل کرد.

1400/11/28
|
10:25
|

بهشتی پور که با برنامه "رویداد" همراه بود، با بیان این که جریان رسانه‌ای امریکا توقف نخواهد کرد و همچنان برای اعمال فشار بر روس‌ها تلاش می‌کند، از نشستی 4 جانبه میان روسیه، آلمان، فرانسه و اوکراین سخن گفت که از سال 2014 به‌صورت ابتکاری آغاز به کارکرد.

امریکا از این مذاکرات 4 جانبه بیرون گذاشته شد و روسیه از این مسئله استقبال کرده است. در این میان طرف غربی نمی‌پذیرد که عضویتِ اوکراین در ناتو تهدیدی امنیتی علیه روسیه است.

وی افزود: بایدن نیز در سخنرانی خود اعلام کرد عضویت اوکراین در ناتو هیچ تهدیدی علیه روس‌ها نیست و امریکا قصدِ استقرار موشک در اوکراین را ندارد.

بهشتی پور معتقد است سوابق گذشته امریکا نشان داده که کافی است اوکراین عضویت خود را قطعی کند و سپس شاهد گسیل نیرو و تجهیزات مختلف به این کشور خواهیم بود؛ همچنان که در رومانی، لهستان و چک این کار را کردند.

هیچ تضمینی نیست که بایدن امروز سخنی بگوید و فردا رفتاری دیگری را نشان ندهد؛ لذا به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان روی سخن امریکایی‌ها حساب باز کرد.

وی ادامه داد: روسیه با انجام این مانور قصد دارد بر اوکراین فشار آورد تا به خواسته امریکا و غرب تن ندهد. همچنین روس‌ها در پی تجدیدنظر از سوی اوکراین بودند.

در این میان بحث مداخله در امور داخلی اوکراین مطرح نیست، بلکه بحث بر سر امنیت است. این دو کشور بیش از 1000 کیلومتر مرز مشترک دارند و وقتی روسیه احساس تهدید کند، بر بی‌طرف ماندنِ اوکراین تاکید خواهد کرد.

بهشتی پور در بخشی دیگر از سخنان خود در رادیو گفت‌وگو به طرح ارسال گاز روسیه به سمت اروپا اسناد کرد و گفت: امریکا از ابتدا مخالف این جریان بود چون از نزدیک شدن روسیه به اروپا وحشت دارد و نام این طرح را نیز وابستگی اروپا به روسیه گذاشته است.

عده‌ای نیز دامن‌زدن امریکا به جنگ را در راستای توقفِ این طرح تحلیل می‌کنند چون اگر جنگ رخ دهد، این طرح اجرایی نشده و امریکا به مقصود نمی‌رسد ولی آن‌ها هرچه تلاش کردند، این اتفاق نیفتاد.

از دیگر سو امریکایی‌ها تلاش دارند پای ناتو را به مرزهای غربی روسیه باز کنند و حلقه محاصره را علیه این کشور تنگ‌تر کنند.

دسترسی سریع
رویداد