رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

ناتو پا را فراتر از قلمرو خود گذاشت

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اقدام روسیه را بر اساس حق قانونی این کشور دانست و تاکید کرد: ناتو نباید فراتر از مرزهای تعیین شده به کشورهای مستقل نزدیک شود.

1400/12/08
|
08:30
|

عباس زاده مشکینی در مصاحبه با برنامه "رویداد" با اشاره به سه شیفته شدن مجلس برای بررسی بودجه 1401، تاکید کرد که جلسه ویژه ای برای موضوع اوکراین تشکیل نشده است.

وی افزود: دبیرخانه کمیسیون پیگیری های لازم را صورت می دهد.

عباس زاده مشکینی با بیان این که در سال های گذشته ناتو در حوزه غرب اقیانوس اطلس فعال بود ولی رفته رفته به سمت اروپای شرقی خیز برداشته است، گفت: این ها می خواستند برخی کشورهای مستقل را محاصره کننده که درپی آن جنگ به وقوع می پیوست.

این نماینده مجلس با یادآوری اقدام مشابه ناتو در چند سال قبل که محاصره روسیه را دنبال می کرد، گفت: آن زمان هم روس ها واکنشی حساب شده نشان دادند و دست به پیشگیری زد.

امروز هم اقدام روسیه پیشگیرانه و بر اساس منشور سازمان ملل می باشد و حق مشروع هر کشوری قلمداد می شود.

عباس زاده مشکینی با اشاره به اشغال کشورهای مختلف منطقه توسط امریکا و غرب و ایجاد داعش، گفت: این ها جنگی خانمان سوز را به سوریه تحمیل کردند و قصد محاصره ایران را نیز داشتند.

وی در عین حال تحریم ها را نیز نوعی محاصره خواند و تصریح کرد: امریکا اجازه نمی داد برای درمان بیماران صعب العلاج دارو وارد کنیم که نوعی محاصره قلمداد می شود.

عباس زاده مشکینی همچنین به حملات متعدد اسرائیل به تاسیسات سوریه اشاره کرد که به زعم خودشان اقدامی پیشگیرانه است ولی همین رویه را برای سایر کشورها به عنوان جنگ تعبیر می کنند و غول های رسانه ای شان نیز جنگ روانی به راه می اندازند.

وی در عین حال تاکید کرد ایران پیشنهاد می دهد دو کشور روسیه و اوکراین مسئله اخیر را با مذاکره و دیپلماسی حل کنند که کم هزینه ترین راه کار است.

همچنین موضع استراتژیک ما مغایر قلمرو گشایی ناتو و حرکت یک جانبه گرایی امریکا و غرب است ولی اعتقاد داریم در مورد اوکراین، بهتر است مسائل با مذاکره حل شود.

عباس زاده مشکینی همچنین رعایت حقوق شهروندی بشر دوستانه برای مردم روس و اوکراین را یادآوری کرد و گفت: نباید اقدامی مغایر با حقوق بشر و حقوق اساسی صورت گیرد.

هرچند در حوزه استراتژیک ناتو باید حد و مرز خود را بشناسد و اگر بیش از قلمرو خود تحرکاتی انجام دهد، با مقاومت کشورهای مستقل مواجه خواهد شد و روس ها نیز با همین انگیزه وارد عمل شده اند.

دسترسی سریع
رویداد