صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

کارشناس جامعه شناسی گفت: مسیری که فوتبال در صد ساله گذشته طی کرده است آن را به یک نقطه جهانی‌سازی رسانده و حالا فوتبال پرچمدار جهانی سازی است.

رضا شجیع کارشناس جامعه شناسی در مصاحبه با برنامه " ورزش بدون ویرایش" رادیو گفتگو درباره فوتبال گفت: مسیری که فوتبال در صد ساله گذشته طی کرده است آن را به یک نقطه جهانی‌سازی رسانده و حالا فوتبال پرچمدار جهانی سازی است. فوتبال باعث شده است که مختصات جهان را با این رشته ورزشی بشناسیم. ساخت 150 مستند طولانی درباره کشورهای شرکت کننده در جام جهانی که نام ایران نیز در آن وجود دارد است، اتفاق بسیار بزرگی است.

وی افزود: جهانی شدن فوتبال در دو بخش اقتصاد جهانی و فرهنگی جهانی خود را نشان می دهد که فوتبال در هر دو مورد نقش کلیدی را ایفا می‌کند. در بخش اقتصادی کشورهای پیشرو در جام جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و حامی مالی برگزاری آن می شوند. در بخش فرهنگی نیز کشورهای غربی سعی می کنند از طریق فوتبال فرهنگ خود را گسترش دهند. در مقابل هر ایرانی که پا به جام جهانی می‌گذارد حامل سه فرهنگ است. فرهنگ ایرانی، فرهنگ اسلامی و فرهنگ انسانی اما برای مثال یک هوادار انگلیسی فاقد چنین فرهنگ‌هایی است.

شجیع ادامه داد: فرهنگ فوتبال به یک فرهنگ جهانی تبدیل شده است. در این فرهنگ جهانی کالاها خیلی زود به فروش میرسد، یک زبان واحد تشکیل می شود و تجارت به راحتی انجام می گیرد.

کارشناس علوم اجتماعی بیان کرد: جام جهانی قرار است یک فستیوال جهانی باشد که همه در آن شاد باشند اما به دور از این فستیوال و در گوشه‌ای از دنیا ظلم، جنگ و بی عدالتی جریان دارد که نشان می دهد فوتبال به عنوان یک فرهنگ جهانی دارای تناقض است. مردم برای یک ماه از دیدن جام جهانی لذت می برند اما این سرگرمی با واقعیت جهان ارتباطی ندارد.

شجیع اظهار کرد: جام جهانی باید بستری را آماده کند که ما حرف خود را بزنیم و دیده شویم.

وی درباره انتظارات فراوان جامعه ورزش خاطر نشان کرد: لازم است میزان انتظاراتمان را با میزان بودجه ورزش هماهنگ کنیم. سالها ورزش به تنهایی غرور، وحدت و انسجام ملی را به دوش کشیده است. جالب است بدانید بودجه درمان دیابت 20 برابر بودجه ورزش کشور است.

کارشناس علوم اجتماعی تصریح کرد: امروز ورزش به یک خرده فرهنگ تبدیل شده است. در گذشته در انتخابات و اساسنامه فدراسیون ها مشکلاتی داشتیم و نمی خواستیم دخالت‌های نهادهای ورزشی جهانی را قبول کنیم اما کم‌کم پذیرفتیم که باید قوانین آن ها را در کشور اجرایی کنیم. امیدوارم با استفاده از تجربه بین‌المللی، بهره گیری از پتانسیل جوانان و تجربه پیشکسوتان تاثیرگذاری بیشتری در ورزش جهان داشته باشیم.

مرتبط با این خبر

  • حتی یک نفر هم به استقبال ما نیامد/ فوتبال ساحلی مظلوم واقع شده است

  • تغییر در ساختار جذب بازیکنان به فوتبال الزامی است

  • خریداران باشگاه های فوتبال بدهکاران بزرگ بانکی هستند

  • افزایش درآمد فوتبال ایران با تشکیل سازمان اقتصادی ورزش

  • پُست های سنگین سازمان اقتصادی ورزش نگران کننده است

  • راهکار برون رفت از باتلاق اقتصادی باشگاههای فوتبال ایران چیست؟

  • داوران تمایلی به دخالت در نتایج مسابقات ندارند

  • شانس در قرعه کشی جام جهانی موثر است

  • هیچ نظارتی بر روی مدارس فوتبال وجود ندارد

  • به روزرسانی اساس نامه های ورزشی ضروری است