صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

کارشناس علوم سیاسی در اهمیت جام جهانی فوتبال گفت: این رقابت ها همه دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است.

محمود امامیان کارشناس علوم سیاسی در مصاحبه با برنامه " ورزش بدون ویرایش" رادیو گفتگو درباره فوتبال گفت: فوتبال یک پدیده سیاسی است و مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در آن مستتر است. شاهد هستیم که جام جهانی این روزها از مجمع عمومی سازمان ملل نیز اهمیت بیشتری دارد. همه تحت شعاع جام جهانی قرار می گیرند و احساساتشان تحریک می شود. در جام جهانی همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در یکجا جمع می‌شوند. افکار در کنار یکدیگر قرار می گیرند و فقط به فوتبال فکر می‌کنند.

امامیان افزود: جام جهانی بر روی رویکرد اقتصادی میزبانی نیز تاثیرات بسیار مثبتی داشته است. با وجود تهدیدهای داعش به دلیل امنیت بالا هیچ اتفاقی در این رقابت‌ها رخ نداد. فقط در جام جهانی است که می‌توانیم شاهد حضور مقام های عالی رتبه کشورهای جهان باشیم.

کارشناس علوم سیاسی اظهار کرد: متاسفانه دیپلماسی ورزشی ما ضعیف است و باید آن را تقویت کنیم. می‌توانستیم بیشتر از اینها فرهنگ خود را به دنیا بشناسانیم و از آن بهره برداری کنیم. در جام جهانی شاهد بودیم که تمام ایرانی ها با سلیقه های مختلف سیاسی زیر پرچم کشورمان بودند و برای موفقیت تیم ملی دعا می‌کردند. آنها وحدت را سرلوحه کار خود قرار داده بودند.

وی تصریح کرد: از آنجا که کشورمان در کانون بحران های عدیده ای به ویژه بعد از انقلاب قرار گرفته است، تبلیغات زیادی علیه ایران در دنیا انجام می شود. بسیاری از کسانی که برای دیدن بازی های جام جهانی به روسیه رفته بودند می گفتند مگر ایران زمین فوتبال دارد که حالا تیمش توانسته است به جام جهانی راه پیدا کند.

امامیان بیان کرد: مانیفست فیفا فرهنگ سیاسی است و رژیم صهیونیستی در آن نقش زیادی اجرا و در آن مهره چینی می کند. ما نتوانستیم ورزش خود را گسترش دهیم و از سرمایه های خود مانند علی دایی و وحید شمسایی به خوبی بهره ببریم. لازم است شادابی و نشاط را از طریق ورزش در جامعه گسترش دهیم. متاسفانه هزینه های زیادی در فوتبال اتفاق می‌افتد که به دلیل نبود مدیریت منسجم به ثمر نمی رسد.

وی خاطر نشان کرد: بارها پیشنهاد داده ایم که در هر سفارت ایران در کشورهای مختلف یک نماینده ورزشی وجود داشته باشد و امور بین‌المللی ورزش را انجام دهد. باید اتفاقات و کارهای فرهنگی که در روسیه انجام شد مورد بررسی قرار بگیرد و ارزیابی شود و میزان موفقیت آنها نیز مشخص شود.

مرتبط با این خبر

  • صعود به مراحل بالاتر جام جهانی دشوار است

  • فدراسیون فوتبال ازهیچ تلاشی برای موفقیت تیم امید دریغ نکرد

  • مسئولیت شکست تیم امید را می پذیرم

  • ایران حریف دست و پا بسته ای درجام جهانی نیست

  • اولویت تا جام جهانی با تیم ملی است

  • به دنبال برگزاری بازی دوستانه میان ایران و برزیل هستیم

  • اسپانیا در انتظار شکست بزرگی درجام جهانی است

  • مربیان ایرانی کمک های شایانی به کی روش کرده اند

  • برای حمایت از کالای داخلی باید به تشکل های صنفی بها داد

  • فجایع سعودی ها دریمن مشابه حملات رژیم صهیونیستی است