صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدیر کل استعداد یابی وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: آمایش سرزمین در حوزه ورزش نیازمند امکان سنجی و نیازسنجی جهت اجرایی کردن طرح های ورزشی و استعدادیابی نوجوانان و جوانان است.

برنامه «ورزش بدون ویرایش» رادیو گفت و گو با موضوع آمایش سرزمینی ورزش؛ از طرح تا اجرا و با حضور احمد سعادت مند مدیر کل استعداد یابی و وزارت ورزش و جوانان به روی آنتن رفت.

احمد سعادت مند در آغاز ضمن تاکید بر اهمیت استعداد یابی در امر ورزش گفت: به مسئله آمایش سرزمینی می توان از چند منظر نگاه کرد؛ توسعه زیرساخت ها در راستای استعدادهای موجود در شهرها یکی از این موارد است. در سنوات گذشته به صورت میدانی و گزارشی طرح آمایش ارائه شده است.

سعادت مند خاطرنشان کرد: در سال 93 همکاران در دفتر استعدادیابی در وزارت ورزش طرح آمایش سرزمین را انجام دادند و استان هایی که در رشته های خاص قابلیت ها و پتانسیل هایی در رشته ای خاص به صورت بالقوه داشتئد را شناسایی کردند و بر اساس آن، استان ها تقسیم بندی شدند و مباحث زیرساختی و نرم افزاری بر اساس این طرح صورت گرفته است.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: اگر استانی در رشته ورزشی شنا قابلیت دارد باید زیرساخت های استاندارد آن را فراهم کنیم و بر اساس استعدادهایی که در استان ها وجود دارند، استخرها نیز متناسب با آن ها باشد تا بتوانیم پس از کشف استعداد، نسبت به تربیت آن اقدام کنیم.

مدیر کل استعداد یابی وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با رادیو گفت و گو تاکید کرد: آمایش سرزمین در حوزه ورزش نیازمند امکان سنجی و نیازسنجی جهت اجرایی کردن طرح های ورزشی و استعدادیابی است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید هدف گذاری مشخصی در امر آمایش سرزمینی ورزش داشته باشیم، عنوان کرد: در طرح استعدادیابی که اجرا کردیم، بیش از 460 هزار نفر در المپیاد استعدادهای برتر شرکت کردند. مانند خیلی از المپیادهای دانش آموزی و دانشجویی، مرحله نخست آن برگزاری خود المپیاد بود که در سه بخش المپیکی، محبوب و ملی و در 77 رشته ورزشی در رده سنی پایه در 30 استان کشور برگزار شد.

سعادت مند بیان کرد: برای نخستین بار بیش از 18 هزار نفر بچه های بین 12 تا 15 سال را ارزیابی و استعداد یابی کردیم و همه آن ها را در سامانه مخصوص کشف استعدادها ثبت کردیم. در این موضوع 37 فدراسیون درگیر بودند و تمام مراحل آن بر اساس آمایش سرزمینی اجرا شد.

مرتبط با این خبر

  • صادرات اسب بهترین راهکار برای تولیدات بهترین نژادها

  • ورزش سوارکاری باید یک متولی داشته باشد

  • برگزاری مسابقات "وردکاپ در پرش با اسب" به مناسبت دهه فجر

  • فدراسیون سوارکاری حتی یک باشگاه اختصاصی هم ندارد

  • بررسی چالش ها و ظرفیت های سوارکاری

  • دیپلماسی ورزشی ایران نیازمند نقشه استراتژیک است

  • متولیان ورزش فاقد رویکرد دیپلماسی ورزشی اند

  • عدم آگاهی مسئولان از دیپلماسی ورزشی و مجامع بین المللی

  • بررسی پیامدهای انفعالی دیپلماسی ورزشی

  • آمایش سرزمینی ورزش نیازمند هماهنگی منابع انسانی، مادی و امکانات جغرافیایی است