صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

لطیفی گفت: نمره دیپلماسی ورزش کشور ما از صد، 10 است و در بهترین حالت 15. برای بهتر شدن شرایط باید نقشه راهبردی و سند استراتژیک کشورمان را طراحی کنیم.

برنامه "ورزش بدون ویرایش" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی پیامدهای انفعالی دیپلماسی ورزشی و با حضور حجت الله لطیفی استاد تربیت بدنی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی روانه آنتن شد.

لطیفی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: دیپلماسی به معنای فن ارتباط با کشورهای دیگر است و دیپلمات هم شخصی بصیر و کارآزموده در امور سیاسی است.

وی افزود: افتخار رژیم پهلوی این بود که با دیپلماسی آسیایی بازی های 1974 را اجرا کرد و ورود چین بعد از 37 سال به بازی های آسیایی به تهران را یکی از دستاوردهای خود می دانست.

استاد تربیت بدنی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: اولین اقدام در دیپلماسی ورزشی بعد از انقلاب، توسط امام خمینی (ره) مبنی بر عدم حضور تیم های ورزشی ایران در المپیک 1980 مسکو به دلیل اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، انجام شد. علاوه براین، المپیک سال 1984 لس آنجلس نیز به دلیل سلطه خوئی آمریکا از طرف ایران تحریم شد.

لطیفی یادآورشد: ورزشکاران ملی ما در سال های گذشته بر اساس سیاست کشورمان با کشورهای متخاصم آن زمان مانند آمریکا، آفریقای جنوبی، عراق و اسرائیل در میادین بین المللی ورزش رو در رو نمی شدند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اقدامات دیپلماسی ایران در دوره معاصر گفت: در روزهای اخیر، موضوع ارتباط کشور ما با تیم های عربستانی در منطقه است. معتقدم بر اساس هیجان و روحیه جوانی به سفارت عربستان در تهران و مشهد تعدی شد که به نظر می رسد با افراد خاطی برخورد لازم صورت گرفت.

وی ادامه داد: عربستان این موضوع را بهانه قرار داد و اینجا یک جنگ دیپلماسی شکل گرفت به طوری که راضی نمی شوند در سرزمین ما مسابقه دهند و بالتبع ما هم مقابله به مثل می کنیم اما به نظر می رسد ما اینجا دیپلماسی قوی نداشتیم. ما به خاطر حفظ عزت ملی مان می توانستیم بهتر عمل کنیم و اثبات کنیم ایران سرزمین امنی است و گفته های آنها در مجامع بین المللی قابل قبول نیست.

لطیفی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به نیمه تمام ماندن طرح جامع ورزش با تغییر وزیر ورزش اظهار کرد: در کشور ما نه تنها طرح جامع ورزش ابتر مانده بلکه در بخش های مختلف دیگر مانند صنعت، پزشکی، فرهنگ، کشاورزی و محیط زیست طرح جامع، کار بیهوده ای است مگر اینکه زیرساخت های آن فراهم شود.

استاد تربیت بدنی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی همچنین گفت: در کشور ما قرآن کریم و قانون اساسی، که دستاورد خون شهداست، بسیار مظلوم واقع شده اند. در اصل سوم قانون اساسی ورزش و تربیت بدنی رایگان است، لذا حاکمیت باید نقشه راه خود را مشخص کند. چراکه بدون نقشه نمی توان وارد بازی های آسیایی شد.

وی در برنامه ورزش بدون ویرایش رادیو گفت و گو متذکر شد: تا زمانی که نقشه راه حاکمیت مشخص نشود مشکات حل نخواهد شد. نمره دیپلماسی ورزش کشور ما از صد، 10 است و در بهترین حالت 15. برای بهتر شدن شرایط باید نقشه راهبردی و سند استراتژیک کشورمان را طراحی کنیم.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: صفر تا صد و تمام تار وپود دولت در فدراسیون و کمیته ملی المپیک است طبیعی است که دولت نیروهایی را قرار می دهد که فرمانبر خودش باشند و در عین حال غیرمتخصص. بنابراین افراد شایستگی ندارند و بلند نظر نیستند.

مرتبط با این خبر

  • عدم آگاهی مسئولان از دیپلماسی ورزشی و مجامع بین المللی

  • متولیان ورزش فاقد رویکرد دیپلماسی ورزشی اند