صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

هادی حسینی گفت: نگهداری اماکن و فضاهای ورزشی و باشگاه ها کار دولت نیست.

برنامه "ورزش بدون ویرایش" با موضوع نظام جامع باشگاه داری و با حضور هادی حسینی معاون سابق حقوقی وزارت ورزش و جوانان و صادق درودگر مدیرعامل اسبق چندین باشگاه فوتبال و مدیر بازاریابی سازمان لیگ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

معاون سابق حقوقی وزارت ورزش و جوانان در ابتدای مطلب، از عدم جامع نگری در قانون گذاری انتقاد کرد و گفت: مجلس در وضع قوانین باید نگاه عمومی تری داشته باشد. به عنوان مثال نظام سلامت می توانست آموزش، ازدواج و ورزش را در بر بگیرد اما متاسفانه به این موضوعات توجهی نشده و در نهایت منجر به عدم تامین منابع مورد نیاز و کناره گیری وزیر بهداشت شد.

حسینی با اشاره به رویکرد و نگاه مسئولان به ورزش کشور بیان داشت: ما ساختاری را در فراکسیون ورزش مجلس نهم تعریف کردیم تا بر اساس آن موضوعاتی از جمله واگذاری دو باشگاه بزرگ تهرانی دنبال شود. از این رو جلسات متعددی برگزار کردیم و درباره حمایت از بودجه فدراسیون ها اقداماتی انجام دادیم.

وی متذکر شد: فراکسیون یک نهاد قانون گذاری نیست بلکه یک نهاد حمایتی در داخل مجلس است که انصافا جنبه حمایتی از ورزش در مجلس وجود داشته و اقداماتی شده اما عملکرد فراکسیون در ظاهر بازتاب خاصی نداشته است.

معاون سابق حقوقی وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر لزوم تعامل و اتحاد بین مجلس و وزارت ورزش برای حمایت از ورزش گفت: در غیر این صورت دولت و مجلس هر کدام یک طرفه به قضیه نگاه می کنند و این موجب به سرانجام نرسیدن موضوع خواهد شد.

حسینی تأکید کرد: مجلس باید واگذاری باشگاه ها و سالن های ورزشی ساخته شده را تسهیل و به شوراهای روستاها واگذار کند. ما در ابتدا باید این ذهنیت را در مسئولان ایجاد کنیم که نگهداری اماکن و فضاهای ورزشی و باشگاه ها کار دولت نیست.

وی با اشاره به اینکه توزیع باشگاه های دولتی مانند پاس و راه آهن در سطح استان ها عملا منجر به تعطیل شدن آنها شد گفت: زمانی که این باشگاه ها در دست دستگاه مرکزی بودند در واقع مجموعه ای برای انجام کارهای متفرقه بود اما همین دستگاه های مرکزی به محض واگذاری و رفتن باشگاه به استانها هیچ کمکی نکردند چراکه امکان انجام کارهای متفرقه را از دست داده بودند.

معاون سابق حقوقی وزارت ورزش و جوانان از نحوه غلط توزیع باشگاه ها انتقاد کرد و گفت: متاسفانه مطالعه ای راجع به توزیع باشگاه ها در استان انجام نشده است.

همچنین در ادامه، درودگر در مصاحبه با رادیو گفت و گو با انتقاد از نبود اراده و عزم جدی برای تغییر نگاه دولت و حاکمیت به ورزش بیان کرد: نگاه ما به ورزش به عنوان پدیده سرگردان و خودگردان است که به صورت روزمره اداره می شود.

مدیر بازاریابی سازمان لیگ با مقایسه بودجه ورزش ایران با بودجه ورزشی سایر کشورهای دنیا گفت: بودجه اختصاص داده شده به ورزش ایران زیر نیم درصد بودجه کشور است درحالیکه این رقم در دیگر کشورها به بالای 10 درصد هم می رسد.

وی همچنین از کم توجهی دستگاه های مختلف به ورزش کشور انتقاد کرد و افزود: از نهاد آموزش و پرورش گرفته تا مجلس و دولت همگی به ورزش کم توجهی می کنند. بنده در تیم های آموزش و پرورش بازی می کردم و دانش آموزان در کلیه رشته ها همیشه درگیر مسابقات مختلف ورزشی بودند اما هم اکنون مسابقات آموزش و پرورش از جمله فوتبال لغو شده است.

درودگر با تأکید بر اینکه مجموعه تفکرات کشور باید به سمت احیای صنعت حرکت کند، یادآور شد: همه ما باید بپذیریم که ورزش فرصتی برای سلامتی اجتماعی، عدم هزینه برای بیماری و اعتیاد و افزایش نشاط اجتماعی در کشور است.

مدیر بازاریابی سازمان لیگ با ابراز تأسف از نبود هدف گذاری و نقشه راه در فوتبال کشور گفت: ما به جای وارد کردن بازیکن و مربی نیازمند وارد کردن مدیر با ضابطه هستیم.

مرتبط با این خبر

  • اعزام بازیکنان تیم بسکتبال به اروپا در هفته آینده

  • نشست خبری رییس فدراسیون بسکتبال با حضور خبرنگاران

  • احتمال آلودگی مکمل های ورزشی به مواد ممنوعه

  • 70 درصد مکمل های ورزشی تقلبی اند/ هیچ نظارتی وجود ندارد

  • هیچ کنترل دوپینگی در حوزه پرورش اندام وجود ندارد

  • اکثر مکمل های خارجی تقلبی اند

  • سایه شوم دوپینگ بر سر ورزشکاران

  • سازمان اقتصادی ورزش مسیر درآمدزایی را برای باشگاه ها هموار کند

  • پُست های سنگین سازمان اقتصادی ورزش نگران کننده است

  • حل مشکلات مالی فوتبال در گرو مدیریت های بدون تعصب است