ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

قائم مقام اتحادیه فوتبال باشگاه های كشور: باشگاه های ورزشی در آستانه ورشکستگی قرار دارند

سردار عزیز الله محمدی گفت: باشگاه ها به دلیل هزینه 500 میلیاردی و درآمد 85 میلیارد تومانی در حال ورشکستگی هستند.

1398/03/26
|
12:24

برنامه "ورزش بدون ویرایش" با موضوع نظام جامع باشگاه داری و در ارتباط تلفنی با سردار عزیز الله محمدی قائم مقام اتحادیه فوتبال باشگاه های کشور و رئیس اسبق سازمان لیگ فدراسیون فوتبال و با حضور صادق رئیسی کیا مدیرعامل اسبق باشگاه راه آهن از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

محمدی در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو بیان کرد: تا زمانی که نمایندگان مجلس و دولت به دنبال اجرای خصوصی سازی به معنای واقعی نباشند هیچ نتیجه ای از این مباحث نخواهیم گرفت.

رئیس اسبق سازمان لیگ فدراسیون فوتبال افزود: مجلس در سال 1382 ماده واحده ای را گذراند که بر اساس آن نظام جامع باشگاه داری در مجلس مصوب شود که 40 نفر از نمایندگان نیز امضاء کردند.

وی ادامه داد: دو سال بعد خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس مطرح شد و مجلس مصوب کرد که دو سال به این دو باشگاه 10 میلیارد داده شود. بعد از آن، مجلس تبصره 13 را در ماده واحد برنامه توسعه پنجم گذراند که یک ریال هم نباید خرج ورزش حرفه ای کشور کرد که در نتیجه وضعیت تیم های مختلف ورزشی مانند سپاهان و نفت وخیم شد.

محمدی گفت: پس از آن، استقلال و پرسپولیس را در سازمان خصوصی سازی با مبنای نامعلوم به مزایده گذاشتند و قرار بر واگذاری این دو به سایپا و ایران خودرو شد. نمایندگان مجلس هم تصور کردند دولت در پی تبلیغات است و در نتیجه مجدداً ماده واحده ای را که گذرانده بودند منتفی کردند.

رئیس اسبق سازمان لیگ فدراسیون فوتبال اظهار کرد: بحث نظام جامع باشگاه داری در مرکز پژوهش های مجلس در همان سال واگذاری استقلال و پرسپولیس مطرح شد و ما هم اعلام آمادگی کردیم. انتقال باشگاه ها به استان ها باید از طریق نیازسنجی صورت گیرد چراکه صرف انتقال باشگاه کار صحیحی نیست.

وی با اذعان به اینکه متاسفانه ما به دنبال حمایت از ورزش نیستیم گفت: در حال حاضر هزینه حقوق و مزایا کارمندان و ارائه دهندگان خدمات در استادیوم خیلی بالا و برای دولت کمرشکن است.

محمدی با اشاره به اینکه درآمد ما در سال 1390 حدود 28 میلیارد تومان و کل هزینه باشگاه ها 50 میلیارد تومان بود افزود: در حال حاضر هزینه باشگاه ها 500 میلیارد و درآمد ما 85 میلیارد تومان است در نتیجه باشگاه های ما در حال ورشکستگی هستند. بنابراین تا زمانی که این باشگاه ها خصوصی نشوند مشکل حل نخواهد شد.

قائم مقام اتحادیه فوتبال باشگاه های کشور در خاتمه گفت: اگر فوتبال ما امسال ورشکست شود شاید تا اواسط فصل هم دوام نیاورد و به کلی جمع شود.

در ادامه برنامه مدیرعامل اسبق باشگاه راه آهن در رابطه با وضعیت فعلی ورزش در ایران اظهار کرد: ما در حال حاضر یک صنعت دست و پا شکسته ورزش در ایران داریم و تعدادی باشگاه، لیگ حرفه ای، پنجاه فدراسیون، 60 هزار فارغ التحصیل ورزشی و اماکن ورزشی نیمه ساخت که در هیچ چارچوب مشخصی فعالیت نمی کنند.

رئیسی کیا افزود: در حال حاضر فدراسیون ها، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و شهرداری ها هر یک به شکل خاصی در حوزه ورزشی فعالیت دارند و با چنین وضعیتی طبیعی است که ورزش ما به سرانجام خوبی نخواهد رسید. بنابراین سازماندهی فعالیت ها در قالب واحد و مشخص ضروری است.

وی باشگاه ها را به عنوان متولی اصلی و به مثابه کارخانه های صنعت ورزش معرفی کرد و افزود: رشد و انسجام باشگاه ها برای ارتقای صنعت ورزش ایران به جایگاه بهتر امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

مدیرعامل اسبق باشگاه راه آهن با انتقاد از نبود قانونی برای تنظیم انسجام بخشی در راستای تعالی ورزش کشور، مطرح کرد: اولین مشکل ما در این راستا به تصویر ذهن مسئولان از ورزش برمی گردد. مسئولان ورزش کشور به عنوان یک تفریح و سرگرمی به ورزش می نگرند و بود و نبود ورزش را یکسان می دانند.

رئیسی کیا با اشاره به نقش مسئولان در ورزش کشور گفت: به عنوان مثال یک نماینده در مجلس شورای اسلامی هیچ فعالیتی در راستای طرح نظام جامع باشگاه داری ندارد اما به محض ایجاد یک جو مانند خروج بازنشستگان از فدراسیون ها، بیشترین مصاحبه ها را با رسانه ها دارد و در باخت های تیم ملی اظهار نظر می کنند که نه تنها هیچ دستاوردی برای صنعت کشور ندارد بلکه مخرب نیز هست.

وی در ادامه برنامه "ورزش بدون ویرایش" از شبکه رادیویی گفت و گو، یادآور شد: نهایت شأن باشگاه راه آهن در تهران این بود که بازیکن در لیگ خودی نشان دهد و از این محل ادامه حیات دهد که این، مفهوم باشگاه حرفه ای نیست.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش