صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

صالحیان گفت: 60 تا 70 درصد مکمل های ورزشی تقلبی هستند و در داخل کشور پر می شوند.

برنامه " ورزش بدون ویرایش " با موضوع دوپینگ با حضور دکتر جواد اسماعیلی فیجانی دکترای علوم تغذیه، مشاور بدنسازی و تغذیه و دکتر امید صالحیان متخصص فیزیولوژی ورزشی و مدرس بین المللی فدراسیون بدنسازی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

اسماعیلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه ورزش در حال حاضر یک تجارت بزرگ است و تولیدکنندگان این تجارت از جرگه این صنعت عقب نخواهند ماند گفت: ورزشکاران حرفه ای دنیا به ورزش به عنوان یک جنگ می نگرند و میدان مبارزه را به هیچ وجه از دست نمی دهند لذا از این روست که به دوپینگ روی می آورند.

مشاور بدنسازی و تغذیه افزود: یک ورزشکار حرفه ی برای شرکت در میادین بین المللی باید تحت نظر پزشک داروهایی را مصرف کند و این اجتناب ناپذیر است.

وی همچنین گفت: معمولاً انگ دوپینگ به فدراسیون پرورش اندام زده می شود درحالیکه تمام رشته های ورزشی از دارو استفاده می کنند.

اسماعیلی مطرح کرد: تصور افراد این است که فقط ورزشکاران پرورش اندام دوپینگ می کنند درحالیکه دوپینگ فقط به حجم عضله محدود نمی شود و قدرت، سرعت و استقامت ورزشکار را در برمی گیرد.

دکترای علوم تغذیه بیان داشت: جنبه مادی تمام رشته های ورزشی به قدری مهم است که ورزشکاران از راه های خاص و جلوتر از مسئولان کنترل دوپینگ استفاده می کنند اما اینکه همیشه و فقط پرورش اندام را محکوم به دوپینگ کنیم اشتباه است.

اسماعیلی تصریح کرد: وزارت بهداشت به تعدادی از برندها مجوز ورود می دهد اما صاحبان برندها در سایه مجوز خود اقلام دیگری را به صورت قاچاق وارد می کنند و زیر سایه همان مجوزها به فروش می رسانند.

همچنین در ادامه، صالحیان بیان داشت: با توجه به اینکه عضله سایز مشخصی دارد و بزرگ شدن بیش از اندازه سایز عضله قطعا از راه طبیعی امکان پذیر نیست قطعا نیازمند استروئیدهای آنابولیک است.

مدرس بین المللی فدراسیون بدنسازی افزود: در حال حاضر بدنسازان به وفور از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کنند و بدون آن امکان قرار گرفتن در استیج را نخواهد داشت.

متخصص فیزیولوژی ورزشی تصریح کرد: همه ما به خطرناک بودن و عوارض دوپینگ واقفیم اما چرا استروئید در بازار رایج است و هر استروئیدی که ورزشکار اراده کند در کوتاهترین زمان ممکن در دسترس او خواهد بود؟

مدرس بین المللی فدراسیون بدنسازی با بیان اینکه مصرف دوپینگ بیشتر خاصِ کشور ایران است گفت: آمریکا و اسپانیا کمترین استفاده از دوپینگ و استروئیدها را دارند اما ایران به آزمایش کشورهای دیگر تبدیل شده ضمن اینکه استروئید یک قالب حیوانی است و به غلط مورد استفاده ورزشکاران قرار می گیرد.

صالحیان با بیان اینکه 60 تا 70 درصد مکمل های ورزشی تقلبی هستند و در داخل کشور پر می شوند افزود: مکمل های دارویی تحت نظر وزارت بهداشت در مرحله اول نظارت می شوند اما بعد از آن کنترلی صورت نمی گیرد.

متخصص فیزیولوژی ورزشی در پایان در رادیو گفت و گو اظهار داشت: محصولات از کشورهای امارات متحده عربی و عراق وارد کشور می شوند و بچه ها از سنین 12 سال به بالا از آن استفاده می کنند اما اکثر این محصولات تقلبی بوده و هیچ نظارتی هم وجود ندارد.

مرتبط با این خبر