ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

كارشناس فوتبال: لیگ برتر فوتبال ایران بدون هدف برگزار می شود

افاضلی معتقد است لیگ برتر فوتبال بدون هیچ هدف و مدلی، همه ساله صرف انجام چند مسابقه، برگزار می شود.

1396/02/18
|
14:00
|

هومن افاضلی کارشناس فوتبال در گفت و گو با برنامه " ورزش بدون ویرایش" درباره شانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال گفت: این دوره از لیگ برتر از نظر آمادگی جسمانی بازیکنان، تاکتیک ها، سخت افزار و نرم افزار نسبت به دوره های قبلی پیشرفت های زیادی داشت.

وی ادامه داد: اما در این میان مشکلاتی نیز وجود دارد. ما مفهوم لیگ را نمی دانیم و صرفا چند تیم را از سراسر کشور برای برپایی مسابقات گرد هم می آوریم. در دنیای امروز برگزاری لیگ های فوتبال دارای مدل و هدفمند است.

افاضلی درخصوص ویژگی های لیگ های حرفه ای در دنیا تصریح کرد: یکی از اهداف برگزاری لیگ در دنیا کسب درآمد است. لازمه کسب درآمد، گردش مالی، مشخص بودن ورودی ها و خروجی های مالی، ایجاد نقشه و طرح تجاری و ساختاری فنی و نهایتا ایجاد سخت افزار ها و نرم افزارهای مورد استفاده است. بر طبق این فرآیند لیگ رشد پیدا می کند و هم پای این رشد افراد حاضر در لیگ تغییر می یابند.

کارشناس فوتبال افزود: لیگ ایران هیچ هدفی را دنبال نمی کند و تقریبا تمام وروردی ها و خروجی هایش بسته است. عوامل زیادی در این موضوع دخیل هستند از جمله نبود حق پخش تلویزیونی، فروش بلیت، آگهی های دور زمین و فروش کالا و برندینگ. برای هیچ کدام از این عوامل زیرساخت و ساختاری وجود ندارد. به همین دلیل همه از جمله مدیران، داوران، مربیان و بازیکنان با یکدیگر درگیر هستند زیرا تحت فشار هستند.

افاضلی خاطر نشان کرد: نهادهای برگزار کننده لیگ از جمله فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به جای آن که به حال فکر کنند باید با برنامه ریزی و تفکر جایگاه لیگ ایران را در 10 سال آینده ارتقا دهند. البته در دنیا برگزاری لیگ های فوتبال بر عهده اتحادیه های باشگاه هاست که نقششان در ایران بسیار کم رنگ است. باید تکلیفمان را با لیگ مشخص کنیم و ببینیم آیا حرفه ای هستیم یا خیر.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش