ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

یك كارشناس وزنه برداری: نداشتن پشتوانه چالش اصلی وزنه برداری کشور است

تراب پور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: وزنه‌برداری سالهاست از نداشتن پشتوانه، عدم حمایت مسئولان و بی‌توجهی فدراسیون رنج می‌برد.

1400/02/12
|
11:41
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ حمید تراب پور در ارتباط تلفنی با برنامه «ورزش بدون ویرایش» به بررسی ناکامی تیم ملی وزنه برداری در مسابقات قهرمانی آسیا و کسب سهمیه پرداخت و عنوان کرد: اتفاقی که در این دوره از رقابت‌ها رخ داد در واقع زخمی بود که سرباز کرد چرا که وزنه برداری کشور سال هاست در یک سراشیبی است و قدرت گذشته خود را ندارد.

وی با اذعان به مشکلات و ضعف کادر فنی تیم وزنه برداری ایران، تاکید کرد: تعداد بالای مصدومان و انتخاب نادرست وزنه‌ها همه بر ضعف کادر فنی تاکید دارند اما باید توجه کنیم چه کسانی این بخش از تیم ملی را انتخاب کرده‌اند و باید دید آیا در فدراسیون وزنه برداری و در راس آن یعنی وزارت ورزش، نظارت و ارزیابی درستی از عملکرد کادر فنی صورت گرفته است.

این کارشناس وزنه برداری خاطرنشان کرد: حتی اگر ورزشکاران ما در مسابقات ازبکستان روی سکو قرار می‌گرفتند هم نمی‌توانستیم از مشکلات عمیق و بسیار ورزش وزنه برداری بگذریم . این رشته ورزشی سال هاست از عدم پشتیبانی لطمه می‌خورد.

تراب پور از عملکرد فدراسیون وزنه برداری کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه در این فدراسیون به مشکلات اساسی بی توجهی می‌شود. این نهاد در وظیفه اصلی خود که استعدادیابی است کوتاهی می‌کند و همین موضوع موجب شده است مربیان شهرستانی از وضعیت موجود بسیار ناراضی باشند.

وی در پاسخ به پرسش مجری رادیو گفت‌وگو مبنی بر این که آیا می‌توان ناکامی تیم ملی وزنه برداری را به شیوع ویروس کرونا مرتبط دانست، اظهار کرد: این ویروس مشکل جهانی و مربوط به تمام ورزش هاست. موضوع شکست تیم ملی ایران در ازبکستان تیجه بی برنامه بودن است چرا که بسیاری از کشورها مانند چین با وجود شرایط اپیدمی، رکوردارهای جدیدی را ثبت کردند و برنامه‌های مدونی برای کسب سهمیه المپیک داشتند.

این روزنامه نگار ادامه داد: با وجود آن که کمتر از 3 ماه به المپیک باقی مانده است هنوز وضعیت سهمیه‌های این رقابت‌ها مشخص نیست و ذهن ورزشکاران تیم ملی به شدت درگیر این موضوع است؛ این در حالی است که رقابت‌های المپیک تاخیر داشته است و مسئولان زمان کافی برای تدبیر در این زمینه داشته‌اند.

تراب پور با اشاره به کاهش تعداد باشگاه‌های ورزشی در زمینه وزنه برداری گفت: رکوردهای سال گذشته لیگ جوانان، اعداد خوبی نبودند و از آنجایی که ورزشکاران المپیکی از دل همین جوانان بیرون می‌آیند نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم آینده خوبی در انتظار این ورزش است. از سوی دیگر مربیان سازنده که باید استعدادهای جدید را معرفی کنند به دلیل بی توجهی فدراسیون سرخورده شده‌اند.

وی، عدم پشتوانه سازی را مهمترین چالش وزنه برداری کشور دانست و اظهار کرد: اگر می‌خواهیم وزنه برداری به دوران طلایی خود بازگردد باید یک برنامه بلندمدت توسط مدیران عملگرا و قدرتمند تدوین و اجرا شود.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش