ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

رئیس دانشكده تربیت بدنی دانشگاه علامه: امکانات ورزشی ایران پاسخگوی اشتیاق مردم نیست

هنری در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: ما در مقایسه با کشورهای عربی که سرمایه گذاری‌های کلان در حوزه ورزش دارند، شرایط مطلوبی نداریم و امکانات، پاسخگوی اشتیاق مردان و زنان ایرانی به ورزش نیست.

1400/07/26
|
08:33
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر حبیب هنری، رئیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر حمید قاسمی، مدیر سابق شبکه رادیویی ورزش و استاد دانشگاه در حوزه تربیت بدنی و علوم ورزشی در ارتباط تلفنی با برنامه ورزش بدون ویرایش درباره اهمیت ورزش و جایگاه آن نزد مسئولان اجرایی کشور گفتگو کردند‌.

هنری در آغاز با اشاره به اثرات فرهنگی و اجتماعی ورزش بر افراد جامعه، درباره جایگاه ورزش ایران در منطقه گفت: شاخص‌های مختلفی برای توصیف این جایگاه وجود دارد که برخی از آنها پارمترهای توسعه یافتگی به شمار می‌آیند ‌. تعداد افراد جامعه که نسبت به حرکات ورزشی اقبال نشان می‌دهند و ورزش را در سبد هزینه‌ها و فعالیت‌های خود جای می‌دهند میتوانند تعیین کننده جایگاه کشور باشند.

وی افزود: مطمئنا گسترش فعالیت‌های حرکتی در جامعه ضمن تزریق نشاط، می‌تواند منافع و فواید بیشماری از نظر سلامت روح و جسم به دنبال داشته باشد.

رئیس دانشکده تربیت بدنی دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: ورزش قهرمانی مردان ایران در منطقه با توجه بودجه کمتری که نسبت به کشورهای دیگر صرف می‌کند قابل قبول است. درواقع وضعیت ایران بد نیست اما در مقایسه با کشورهای عربی که سرمایه گذاری‌های کلان در این حوزه دارند، شرایط مطلوبی نداریم و امکانات، پاسخگوی اشتیاق مردان و زنان ایرانی به ورزش نیست.

هنری در پاسخ به پرسش مجری رادیو گفت‌وگو مبنی بر این که دلیل اضافه وزن بالای کودکان و نوجوانان امروزی چه می‌باشد، اظهار کرد: تغییر سبک زندگی که در پی گسترش شهرنشینی رخ داده است تاثیرات بسیار مخربی بر زندگی مردم گذاشته است.

وی خاطر نشان کرد: تا زمانی که سبک زندگی دگرگون نشود وضعیت کوکان و نوجوانان ما به همین شکل خواهد بود چراکه جذابیت‌های ابزار الکترونیک و فضای مجازی به حدی بالاست که آنها را به سمت بی تحرکی خواهد برد.

در بخش دیگری از برنامه ورزش بدون ویرایش، دکتر حمید قاسمی عنوان کرد: شاخص سلامت ارتباط تنگاتنگی با فعالیت‌های ورزشی و بدنی دارد اما آنچه که از اهمیت بالایی برخوردار است بحث ورزش همگانی است. درواقع آنچه که در حوزه تربیت بدنی به آن تاکید می‌شود انجام فعالیت‌های ورزشی بدون درنظر گرفتن محدودیت‌های سنی، بیماری و جنسی است‌.

مدیر سابق شبکه رادیویی ورزش تاکید کرد: هر انداره بر ورزش مبتنی بر سلامت سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنیم، هزینه‌های درمانی و پزشکی به تناسب کاهش پیدا می‌کند. البته این مهم تنها وظیفه فدراسیون ورزش همگانی نیست بلکه تمام ساختارها و نهادهایی که برای خدمت رسانی در حوزه فعالیت بدنی هدفمند شکل گرفته‌اند باید در این عرصه فعال باشند تامیانگین سلامت جامعه ارتقا یابد.

قاسمی درباره نقش رسانه برای افزایش تحرک مردم گفت؛ نسل Z که با سیستم‌های الکترونیک و هوشمند بزرگ شده‌اند، شرایط خاصی از رشد را طی کرده‌اند که موجب بی تحرکی آنها شده است.

وی ادامه داد: اگر افرادی که اهلیت داشته و کاردان باشند بر مسند امور قرار بگیرند و نظارت و ارزیابی درستی بر تصمیم سازی‌های ورزشی صورت پذیرد شاهد جهش بزرگی خواهیم بود، رسانه‌ها هم وظیفه دارند عملکرد مسئولان را منعکس کنند تا نقص‌ها و مشکلات مشخص شود.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش