ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

نایب رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی: افزایش آمار چاقی در ایران/ ایران کشوری درمان زده است

شجیع در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: متاسفانه مبلغی که هر ایرانی بابت درمان خود هزینه می‌کند چندهزار برابر بودجه‌ای است که برای ورزش صرف می‌شود.

1400/07/26
|
13:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر رضا شجیع، نایب رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی، عضو هیئت علمی دانشگاه و پژوهشگر حوزه مدیریت ورزش و محمدسعید مدنی، مدیر مسئول مجله کیهان ورزشی در برنامه« ورزش بدون ویرایش» اهمیت ورزش و جایگاه آن نزد مسئولان اجرایی کشور را مورد بررسی قرار دادند.

شجیع در ابتدا مفهوم ورزش همگانی را تشریح کرد و گفت: تعریف اشتباه و برداشت نادرست سیاستگذاران از واژه‌ها منجر به سیاستگذاری غلط دو دهه اخیر شده است. در واقع مفهوم ورزش و تربیت بدنی در کشور ما مغفول مانده است و نتیجه آن کم تحرکی افراد جامعه است.

* افزایش آمار چاقی در ایران

وی درباره افزایش چاقی در کشور هشدار داد و گفت: در سال 1359، 2میلیون نفر از مردم کشور دچار چاقی بودند، این شاخص در سال 94 به عدد 11میلیون رسید و در حال حاضر نزدیک به 20میلیون از جامعه ایرانی چاق هستند. درواقع بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، 22درصد از مردم چاق و 36درصد از آنها اضافه وزن دارند.

نایب رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی یدآور شد: در حال حاضر کم تحرکی در بانوان به عدد نگران کننده 64درصد رسیده است که یک هشدار درباره طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها و بودجه هنگفت برای درمان آنهاست.

* ایران کشوری درمان زده است

شجیع خاطر نشان کرد: تا سالهای گذشته درمان و جلوگیری از کم تحرکی در حیطه وزارت بهداشت تلقی می‌شد اما در چند سال اخیر تلاش شد کاهشکم تحرکی را به عنوان ماموریت در دستور کار فدراسیون ورزش‌های همگانی قرار دهیم.

وی با ابزار تاسف نسبت به مقدار ناچیز بودجه ورزش همگانی هر ایرانی اظهار کرد: بر اساس بودجه کشور، سرانه مصوب هر ایرانی بابت ورزش همگانی 6هزار تومان است که در عمل به عدد 60تومان می‌رسد. این در حالی است که هر ایرانی بابت درمان خود سالانه 675هزار تومان هزینه می‌کند. بنابراین ما یک جامعه درمان زده هستیم و سیاست‌های درمان به شدت بر پیشگیری چیره شده است.

به گفته این پژوهشگر حوزه ورزش، جایگاه ورزش در سلامت افراد مشخص نشده است و روز به روز‌شان و اهمیت ورزش کاهش می‌یابد و چاره‌ای جز افزایش منابع درمانی وجود ندارد.

شجیع تاکید کرد: نمی‌توان از گسترش ورزش همگانی سخن گفت و مدعی این امر مهم بود و در عین حال سیاست‌های ساخت و ساز شهری، توسعه اماکن ورزشی، سیاست‌های سلامتی و محیط زیستی را مورد باز بینی قرار نداد. این گونه نگاه کردن به یک فدراسیون آن را منزوی می‌کند.

* مدارس فوتبال یا بنگاه اقتصادی؟

در بخش دیگری از برنامه « ورزش بدون ویرایش »، محمدسعید مدنی با بیان این که سوداگری در تمام بخش‌های ورزش کشور حاکم است، اظهار کرد: امروز مدارس فوتبال با این نام شروع به فعالیت کرده‌اند که بیش از استعدادیبابی به کسب درآمد مشغولند و این اماکن را به بنگاه اقتصادی تبدیل کرده‌اند.

وی تاکید کرد: ورزش در کشور ما جدی گرفته نمی‌شود و معمولا مدیریت این بخش به کسی سپرده می‌شود که تخصص، فرهنگ و گفتمان ورزش ندارد.

به عقیده مدنی در بیشتر دوره‌ها بخشهای ورزشی کشور به ضعیف ترین افراد داده شد است که نوعی سهم خواهی از قدرت حاکم بر جامعه بوده است.

وی اظهار امیدواری کرد: وزیر جدید ورزش جرات درافتادن با دلالی و سوداگری این بخش را داشته باشد و دگرگونی اساسی ایجاد کند.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش