ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

افزایش 30درصدی خالکوبی در میان ورزشکاران المپیکی

شجیع در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بر اساس یک پژوهش تعداد بازیکنانی که خالکوبی داشته‌اند در المپیک سال جاری نسبت به دوره پیشین 30درصد افزایش پیدا کرده است.

1400/09/07
|
13:46
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر رضا شجیع، نایب رئیس سابق فدراسیون ورزشهای همگانی، عضو هیئت علمی دانشگاه و پژوهشگر حوزه مدیریت ورزش و دکتر محمدمهدی رحمتی، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در ارتباط تلفنی با برنامه « ورزش بدون ویرایش » درباره تتو و خالکوبی در عرصه ورزش کشور گفتگو کردند.

رضا شجیع در آغاز با بیان این که تتو و خالکوبی از گذشته تا اکنون کاربردهای متفاوتی داشته است، اظهار کرد: با حرکت جوامع به سوی تکنولوژی و مدرنیته، نگاه غربی این مقوله را تحت تاثیر و تغییر قرار می‌دهد و از اینجا به بعد خالکوبی با هویت فردی ارتباط برقرار می‌کند و به نوعی آرایش و بازنمایی فردی در نظام اجتماعی تبدیل می‌شود.

وی دلیل رایج شدن خالکوبی در ورزش را بازتاب رسانه‌ای این بخش دانست و عنوان کرد: بر اساس یک پژوهش تعداد بازیکنانی که خالکوبی داشته‌اند در المپیک سال جاری نسبت به دوره پیشین 30درصد افزایش پیدا کرده است. این موضوع نشان می‌دهد که خالکوبی به یک موضوع همه گیر تبدیل شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر این که تتو به عنوان یک مقوله پذیرفته شده در ارزش‌های غربی مورد توجه است، بیان کرد: خالکوبی در فرهنگ غربی یک پدیده فردی که تحت اختیارات و شخصیت افراد است تلقی می‌شود اما زمانی که یک ورزشکار وارد فضای رسانه‌ای می‌شود که هزاران نفر او را می‌بینند و الگو برداری می‌کنند، نمی‌توان این موضوع را فردی دانست چرا که بدن ورزشکار مانند یک بیلبورد رسانه‌ای عمل می‌کند.

شجیع افزود: اگر به این مقوله که پذیرش آن در فرهنگی مانند فرهنگ ایرانی و فقهی دارای اشکال است، توجه لازم صورت نگیرد و عادی انگاری شود، مقدمه‌ای برای عبور از یک ارزش داخلی و فراهم آوردن زمینه برای ورود ناگهانی یک فرهنگ غربی خواهد شد.

در ادامه محمدمهدی رحمتی که به صورت تلفنی با رادیو گفت‌وگو سخن می‌گفت درباره موضوع برنامه گفت: مقوله خالکوبی در یک مقیاس بزرگ و بین المللی مطرح است یعنی مرزبندی برای آن وجود ندارد بنابراین نمی‌توان مسائل مربوط به آن را در یک چارچوب بررسی کرد.

وی به ورود بازیکنان خارجی به کشور و تاثیر آن بر رواج خالکوبی در بین ورزشکاران داخلی اشاره کرد و گفت: با مناسباتی که در ورزش بین الملل وجود دارد ممکن است ورزش وارداتی تاثیر گذار باشد اما تعیین کننده نیست چرا که گسترش این پدیده در تمام دنیا مشهود است.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان از منظر اخلاق اجتماعی به موضوع خالکوبی پرداخت و اظهار کرد: نوع برخورد و معنای رفتاری که از طرف جامعه نسبت به تتو در دوره‌های زمانی مختلف دیده می‌شود، متفاوت است. به عنوان مثال در برهه‌هایی از زمان این موضوع مثبت تلقی نمی‌شده و جلوه خوبی نداشته است اما امروز این مقوله معنای دیگری پیدا کرده است.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش