بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور مجلس: طرح شفافیت حداکثری، باعث رفع تعارض منافع و تقویت سوت زنی می‌شود

ابوالفضل ابوترابی با تاکید بر ایجاد حداکثر شفافیت در قوای سه‌گانه اظهار کرد: شفافیت بستری برای رفع تعارض منافع و سوت زنی خواهد بود.

1401/02/23
|
09:49
|

برنامه «بدون خط‌خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص طرح شفافیت قوای سه‌گانه با دکتر ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی به‌صورت تلفنی گفتگو کرد.

ابوالفضل ابوترابی با اعلام اینکه سه موضوع بسیار مهم که با یکدیگر در ارتباط هستند را در دستور کار مجلس داریم، گفت: طرح تعارض منافع، چند لایحه دولت درباره شفافیت و طرح سوت زنی را در دستور کار دادیم که سنگ بنای همه آن‌ها شفافیت حداکثری است. سوت زنی به این معنا است که مردم فسادی را اعلام کنند و متناسب با اعلام فساد مبلغی به فرد یابنده فساد اهدا خواهد شد.

وی با تاکید بر ایجاد حداکثر شفافیت در قوای سه‌گانه اظهار کرد: شفافیت بستری برای رفع تعارض منافع و سوت زنی خواهد بود. نخستین طرحی که در مجلس یازدهم امضا شد و تنها طرحی هم است که ریاست مجلس آن را امضا کرده، شفافیت است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با اشاره به شیوه‌های مبارزه با فساد در کشورهای دیگر جهان بیان کرد: یک نوع مبارزه با فساد ناشی از شفافیت حداکثری است که مردم از طریق دستگاه نظارتی خوب از عملکرد قوا و دستگاه‌های دیگر مطلع می‌شوند. یک نوع دیگر نظارت وجود دارد که معمولاً در کشورهای جهان سوم مشاهده می‌شود، به همان شیوه موجود در ایران است؛ یعنی دستگاه‌های نظارتی متعدد وجود دارند که این شیوه پاسخگوی درخواست شفافیت نیست و هزینه‌زا هم است.

وی درباره تأخیر دو‌ساله در ارائه طرح شفافیت تصریح کرد: دلیل این مسئله آن بود که می‌خواستیم تمام دستگاه‌ها را مشمول قانون شفافیت کنیم و صرفاً قوه مقننه را مشمول آن کنیم. بر اساس ماده سوم این طرح، آرای ملی نمایندگان باید به‌صورت شفاف اعلام شود. همه مردم، از مؤسسات عمومی دولتی تا برخی از دستگاه‌های زیرمجموعه رهبری و قوه قضائیه مشمول شفافیت حداکثری می‌شود تا راهی برای مبارزه با فساد ایجاد کنیم.

ابوترابی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو درباره دیگر مزیت‌های طرح شفافیت حداکثری مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرای این طرح، جلوی بسیاری از شایعات و سلب اعتمادهایی که باعث ناامیدی مردم می‌شوند را می‌گیریم. البته بسیاری از این شایعات و تلاش‌ها برای سلب اعتماد توسط عناصر خارجی صورت می‌گیرد که با طرح شفافیت حداکثری تا حدود زیادی مانع این فعالیت‌ها و تلاش‌ها خواهیم بود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی