بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون انرژی مجلس: خاموشی‌های دو سال گذشته و کمبود برق از دلایل تحقیق و تفحص از وزارت نیروی دولت سابق

هادی بیگی نژاد درباره مواردی که منجر به تحقیق و تفحص از وزارت نیروی دولت سابق شده است توضیح داد و بیان کرد: خاموشی‌های گسترده تابستان دو سال گذشته و همچنین کمبود 15 هزار مگاواتی برق در پیک تابستان از موارد تحقیق و تفحص هستند.

1401/02/23
|
12:47
|

برنامه «بدون خط‌خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص طرح تحقیق و تفحص از وزارت نیروی دولت یازدهم و دوازدهم با دکتر هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به‌صورت تلفنی گفتگو کرد.

هادی بیگی نژاد با اشاره به اسباب مختلف نظارتی مجلس از جمله سؤال و استیضاح گفت: یکی از ابزارهای نظارتی مجلس شورای اسلامی، تحقیق و تفحص است. مأموریت در این شیوه آن است؛ در جایی که نقصی وجود دارد تحقیق و تفحص صورت می‌گیرد و در مسئله تحقیق و تفحص از وزارت نیروی دولت‌های یازدهم و دوازدهم، برآورد این است که نقصی صورت‌گرفته و مشکلاتی وجود داشته است.

وی درباره مواردی که منجر به تحقیق و تفحص از وزارت نیروی دولت سابق شده است توضیح داد و بیان کرد: خاموشی‌های تابستان سال گذشته و سال‌های قبل‌تر از آن که بسیار زیاد بود یکی از موارد تحقیق و تفحص است. این کمبود حالا، حالا با کشور است و این‌طور نیست که فکر کنیم امسال این مشکل حل می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: کمبود برق به میزان 15 هزار مگاوات تا 20 هزار مگاوات در پیک تابستان یکی دیگر از مصادیق تحقیق و تفحص از وزارت نیروی دولت‌های یازدهم و دوازدهم است. کمبودی که در پیک مصرفی داریم جز از طریق بهینه مصرف کردن و تولید نمی‌توانیم جبران کنیم.

وی در خصوص افزایش تولید جهت جبران کمبود نیروی برق در پیک مصرف اظهار کرد: باید نیروگاه‌های جدیدی ایجاد کنیم و یا نیروگاه‌های فعلی را بهینه‌سازی کرد. نیروگاهی که راندمان پایین دارد را باید افزایش دهیم و یا پایگاه‌های 162 مگاواتی را تبدیل به 184 مگاواتی کنیم که متأسفانه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم کاری در این زمینه انجام نشده است.

بیگی نژاد در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان این موضوع که خروجی نیروگاه‌ها در سال گذشته در حدود 62 هزار مگاوات بود، اعلام کرد: بدون تردید این خروجی، امسال بیشتر خواهد شد. نیاز کشور در پیک مصرفی در حدود 75 هزار مگاوات است.

وی با بیان اینکه در فصول سرد سال قطعاً مصرف به‌اندازه پیک تابستان نیست، گفت: در زمستان میزان مصرف برق به 38 هزار مگاوات نیز کاهش‌یافته است و در نتیجه نیروگاه خاموش می‌شود؛ بنابراین در زمان غیر پیک توانایی صادرات داریم و در زمان پیک مشکل صادرات به دلیل نیاز بالای داخلی داریم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس برق در دنیا را یک کالای سودآور عنوان کرد و افزود: ایران به برق یارانه می‌دهد و به همین جهت مصرف برق بی‌ارزش شده است و به‌عنوان یک کالای صادراتی نیز به آن نگاه می‌کنند. با کشوری مانند عراق قرارداد امضا می‌کنیم که سالانه هزار مگاوات برق صادر کنیم اما در تابستان آن را قطع می‌کنیم درحالی‌که خرید عراق از ایران به‌صورت ارزی است و در نتیجه وزارت نیرو می‌تواند خیلی از بدهی‌های خود را از این طریق پرداخت کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی