بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

ریاست گروه برنامه ریزی اقشار اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی: هرچقدر معیارهای مادی حاکم بر روابط اجتماعی شود ، بر ازدواج تاثیر منفی می گذارد

ریاست گروه برنامه ریزی اقشار اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: در حال حاضر معیارها تغییر پیدا کرده و هرچقدر معیارهای مادی حاکم شود عملا در روابط اجتماعی و ازدواج تاثیر منفی خودش را می گذارد و عامل موفقیت هم نیست.

1396/05/29
|
10:42
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع ازدواج و اهمیت آن در ایجاد جامعه ای پاک، با حضور دکتر فرزانه سادات نیکو برش راد ریاست گروه برنامه ریزی اقشار اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی و استاد حوزه و دانشگاه به روی آنتن رفت.

دکتر نیکو برش با بیان اینکه ازدواج ابعاد مختلفی دارد و صرفا یک نیاز فطری نیست بلکه رسیدن به سعادت و کمال انسان نیز می باشد، تصریح کرد: با ازدواج این امر تکامل پیدا می کند و این نیاز رشد و استعداد خودش را پیدا می کند.

وی با اظهار به اینکه اگر انسان می خواهد به کمال برسد باید در این مسیر گام بردارد، گفت: در قرآن از ازدواج به عنوان مودت و رحمت یاد می شود یعنی آرامش، آسایش و لذت و بهره مندی که خداوند در فطرت انسان برای رسیدن به سعادت و کمال قرار داده، از مسیر ازدواج می گذرد.

ریاست گروه برنامه ریزی اقشار اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی تاکید کرد: قطعا در ایجاد زمینه های اجتماعی و دسترسی به ازدواج خوب و آرامش بخش هم خانواده و جامعه می تواند کمک می کند. خانواده در ازدواج نقش اصلی را دارد و در نگرشی که در ازدواج ایجاد می شود حتی در مسایل اجتماعی کاملا تاثیر گذار است.

وی با اشاره به سیستم پیچیده امروز، به نقش دولت برای فراهم کردن بسترهای لازم ازدواج جوانان پرداخت و گفت: یکسری نیازهای اقتصادی و کمک های اجتماعی و روابط جتماعی بسترهایی هستند که دولت ها باید در این زمینه سرمایه گذاری کنند تا جوانان ما بتوانند برای ورود به این مرحله مهم از زندگی شان از این تمهیدات و تسهیلاتی که دولت قرار می دهد استفاده کنند.

نیکو برش متذکر شد: ولی باید این تسهیلات کاملا آسان باشد تا بتواند تشویقی برای وارد شدن جوانان به این مرحله مهم از زندگی شان باشد اگر این زمینه دارای پیچیدگی ها و سختی هایی باشد یا قوانین دست و پاگیر باشد عملا می تواند تاثیر منفی در ورود و انتخاب جوانان به این مرحله از زندگی باشد.

وی با بیان اینکه نیازمند تغییر فرهنگ و نگرش حاکم بر زندگی اجتماعی هستیم، اظهار داشت: این فرهنگ نه یک شبه ایجاد می شود و نه یک شب می توان آن را تغییر داد بلکه باید با سیاست های کلان و با کمک حرکت های عمومی و دستگاه های فرهنگی دولت بتوانیم این تغییر را ایجاد کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: در گذشته معیارها مادی نبودند بلکه معیارهای اخلاقی و ارزشی بود و اگر مشکلات اقتصادی وجود داشت خانواده ها کمک می کردند اما در حال حاضر این پیوندها گسسته شده اند و معیارها تغییر پیدا کرده و هرچقدر معیارهای مادی حاکم شود عملا در روابط اجتماعی و ازدواج تاثیر منفی خودش را می گذارد و عامل موفقیت هم نیست ولی نگرش ذهنی که ایجاد شده این زمینه را در جامعه ما گذاشته است.

وی به نقش خانواده ها در تغییر معیارها در فرزندان اشاره کرد و عنوان کرد: در این زمینه اول از همه خانواده ها موثرند یعنی باید از اول فرزندان را به درستی تربیت کنیم و شیوه زندگی درست را داشته باشیم و بتوانیم انتقال درست زندگی اجتماعی و مهارت های زندگی را به فرزندان مان بدهیم در این صورت قطعا این نگرش تغییر پیدا می کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی