بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل غرب آسیا : موفقیت های محور مقاومت باعث اختلاف در بین حامیان تروریست ها شده است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه ، تاکید کرد:‌آمریکایی ها و سعودی ها به این نتیجه رسیده اند که باید بر اساس واقعیت های میدانی سوریه عمل کنند و براساس این واقعیت ها نمی توانند بشار اسد را از روند حل بحران این کشور کنار بگذارند.

1396/06/08
|
12:00
|

روح الله قاسمی، در مصاحبه با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو ، در ارتباط با گفتگوی عربستان و آمریکا با برخی از معارضان سوری ، جهت متقاعد کردن آن برای پذیرش حضور بشار اسد در روند حل این بحران و نقش او در آینده سیاسی این کشور گفت: پیش از این عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان تاکید کرده بود که باید واقعیت های میدانی سوریه را بپذیریم و بشار اسد نیز بخشی از این واقعیت ها است.
از دیگر سو در مدت اخیر شاهد این بوده ایم که کشورهای حامی گروه های معارض سوری در مواضع قبلی شان نسبت به بشار اسد تغییراتی را ایجاد کرده اند از جمله اینکه وزیر خارجه فرانسه تاکید کرده که هیچ پیش شرطی برای خروج بشار اسد وجود ندارد از دیگر سو روسیه اعلام کرده که از مواضع خود در سوریه کوتاه نمی آید.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: محور مقاومت نیز تا کنون در مبارزه با تروریست ها بسیار خوب عمل کرده و این موفقیت ها باعث ایجاد اختلاف در بین حامیان تروریست ها شده است. چنانکه قطر و ترکیه به ایران نزدیک شده اند . اردن و تونس نیز در تلاش هستند که روابط دیپلماتیک خود را با دولت بشار اسد بار دیگر آغاز کنند.

همه این مسائل دست به دست هم داده اند که آمریکا و عربستان به این نتیجه برسند که چاره ای جز پذیرش واقعیت های میدانی سوریه ندارند و باید با پذیرش نظام کنونی سوریه فرآیند حل بحران این کشور را طی کنند.

وی در پایان گفت:‌در واقع آن‌ها به این نتیجه رسیده اند که به نفع آن‌ها نیست که بر مواضع قبلی شان پافشاری کنند. واگرایی در بین تروریست های سوریه شکل جدی به خود گرفته و در همین چارچوب عربستان و آمریکا پیش قدم شده اند که معارضان سوری را برای گرفتن حداقل امتیاز در جریان حل بحران سیاسی سوریه متحد کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی