بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل غرب آسیا: همه پرسی ،اهرم فشار مسعود بارزانی علیه دولت عراق است

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با تاکید بر اینکه برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان برخلاف قانون اساسی عراق است، تصریح کرد: برخلاف برخی از تبلیغات این همه پرسی پیامدهای سنگینی برای کردستان عراق و منطقه اقلیم به همراه خواهد داشت.

1396/06/25
|
10:00

رضا میرآبیان ، در مصاحبه با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه تاکنون هیچ کشوری در دنیا، برگزاری این همه پرسی را به صورت جدی قبول نکرده ولی اسرائیلی ها با این موضوع همراهی کرده‌اند، تصریح کرد: دولت مرکزی عراق و همچنین کشورهای مهم همسایه از جمله ایران و ترکیه به صورت جدی با این موضوع مخالف هستند و از دیگر سو برخلاف برخی تبلیغات باید این نکته را مدنظر داشت که انجام چنین همه پرسی پیامدهای سنگینی برای کردستان عراق و منطقه اقلیم به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه با این همه پرسی، منطقه اقلیم کردستان مزایای مالی، جغرافیایی و تاریخی که تاکنون از آن برخوردار بوده است ‌ از دست خواهد داد و با کشورهای همسایه دچار چالش‌های جدی می‌شود، افزود: این ملت کرد هستند که مجبور می‌شوند هزینه پیامدهای سنگین و نا به هنجار چنین همه پرسی را بپردازند.

میرآبیان با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه این همه پرسی در تاریخ مقرر خود برگزار نشود و مسئولان اقلیم در تصمیم خود تجدید نظر کنند، تاکید کرد: مسعود بارزانی به دنبال همه پرسی نیست، او از مدت‌ها قبل در این منطقه دچار بحران مشروعیت شده و با چنین وعده‌هایی می‌خواهد جایگاهی در این منطقه کسب کند. از دیگر سو به نظر می‌رسد یکی دیگر از اهداف بارزانی از این موضوع گرفتن امتیاز از دولت عراق است و از موضوع همه پرسی به عنوان اهرم فشار علیه دولت مرکزی عراق استفاده می‌کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ،در پایان گفت: اگر این همه پرسی صورت بگیرد،‌ دستاوردی از لحاظ سیاسی، مالی و ... برای بارزانی به همراه نخواهد داشت

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی