بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل غرب آسیا: اجرایی کردن همه پرسی در اقلیم کردستان، خودزنی و خودکشی است

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، تصریح کرد: برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان چاشنی انفجاری برای بحرانی شدن وضعیت در شمال عراق است و اگر این چاشنی منفجر شود، ممکن است موج آن کل منطقه را در بر گیرد.

1396/06/28
|
10:05

حسین کنعانی‌مقدم ، در مصاحبه با برنامه « بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، در مورد برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق افزود: به نظر می‌رسد که آقای بارزانی تصمیم خود را برای برگزاری همه پرسی گرفته است، حتی به هزینه اینکه یک جنگ داخلی درعراق ایجاد شود.

وی با بیان اینکه برگزاری همه پرسی با اجرایی شدن آن یک بحث متفاوت است، تصریح کرد: شاید آقای بارزانی برای تثیبت موقعیت خود اقدام به برگزاری همه پرسی کند، ولی خود او قطعا می‌داند که اجرایی کردن این همه پرسی خودزنی و خودکشی است، مگر اینکه او به صورت جدی دنبال ایجاد بحران باشد.

کنعانی‌مقدم با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا به بارزانی در مورد برگزاری این همه پرسی اخطار داده‌اند و تاکید کردند که این موضوع باعث ایجاد درگیری و بحران در منطقه می‌شود، خاطر نشان کرد: در 5 استانی که قرار است همه پرسی در آنها برگزار شود، در کنار کردها، عرب‌ها و ترک‌ها نیز زندگی می‌کنند و قسمت اعظمی از آنها حاضر نیستند که زیر سایه دولت کردستان قرار بگیرند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه تاکید کرد: اقلیم کردستان اگر در چارچوب فعلی با دولت مرکزی عراق مذاکره کند، قطعا حقوق بیشتری کسب می‌کند تا اینکه بخواهد با تجزیه طلبی از دولت مرکزی عراق فاصله بگیرد و بحران ایجاد کند.

وی در پایان گفت: : برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان یک چاشنی انفجاری برای بحرانی شدن وضعیت در شمال عراق است و اگر این چاشنی منفجر شود ممکن است موج آن کل منطقه را در بر بگیرد و قطعا همسایگان اجازه نمی‌دهند که چنین اتفاقی بیفتد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی