بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل خاورمیانه : مردم اقلیم کردستان هزینه‌ نادانی رهبران خود را خواهند پرداخت


یک کارشناس مسائل منطقه، با اشاره به تلاش مسعود بارزانی برای برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان تاکید کرد: مسعود بارزانی به دنبال این است که خود را به عنوان قهرمان تاریخ معرفی کند.

1396/07/03
|
12:00

حسین اکبری، در مصاحبه با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه اکثر احزاب کردی در منطقه اقلیم کردستان با برگزاری رفراندوم و تصمیم مسعود بارزانی در این زمینه مخالف هستند و در این ارتباط بیانیه داده‌اند ،افزود: احزابی مانند اتحادیه میهنی و جماعت اسلامی به صورت صریح مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده‌اند از دیگر سو براساس برخی آمار 50 درصد مردم اقلیم نیزبا چنین تصمیمی مخالف هستند .

وی با بیان اینکه کشورهای همسایه نیز مخالفت جدی خود را با این موضوع اعلام کرده‌اند تصریح کرد: اتحادیه عرب و همچنین اتحادیه اروپا به صورت جدی به ابراز مخالفت با این موضوع پرداخته اند و تنها رژیمی که از برگزاری این رفراندوم استقبال کرده است اسرائیل است که البته تکلیف این رژیم در جهان اسلام مشخص است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه برگزاری رفراندوم در منطقه اقلیم کردستان حرکتی است که مصلحت مردم این منطقه در آن دیده نشده است، خاطرنشان کرد : دولت‌های همسایه اقلیم از جمله ترکیه و ایران و همچنین دولت مرکزی عراق اعلام کرده‌اند که نتیجه این همه پرسی را نمی‌پذیرند و این اقدام خلاف توافقاتی است که بین این کشورها و منطقه اقلیم منعقد شده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه در برخی از مناطق اقلیم که قرار است رفراندوم در آنها برگزار شود، عرب‌ها و ترکمن‌ها نیز حضور دارند و آنها به صورت جدی با برگزاری رفراندوم مخالف هستند، خاطر نشان کرد: برگزاری چنین رفراندومی احتمال درگیری نظامی در این مناطق را افزایش می‌دهد و برخی معتقدند که این اقدام از سوی بارزانی، راهبردی برای ناامن کردن عراق و جهان اسلام در دوران پسا داعش است.

اکبری خاطر نشان کرد: نتیجه این رفراندوم قطعا هزینه سنگینی را برای مردم عراق و کردستان به همراه خواهد آورد و کردها بیشترین ضربه را خواهند دید چرا که در پی این رفراندوم این منطقه در شرایط محاصره از سوی کشورهای همسایه قرار می‌گیرد و مردم این منطقه مجبور می‌شوند که هزینه‌ نادانی رهبران خود را بپردازند.

وی با بیان اینکه در مدت اخیر تعداد زیادی از کشورها تلاش کردند که رهبران کردستان عراق را از برگزاری چنین رفراندومی منصرف کنند و مساله را به صورت مسالمت آمیز حل کنند، افزود: ولی به نظر می‌رسد که بارزانی در انجام این اقدام یک جانبه شخصا اصرار دارد و می‌خواهد خود را به عنوان قهرمان تاریخ معرفی کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی