بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

هانی زاده، مطرح كرد : همه پرسی بحرانی است که قدرت‌های فرامنطقه‌ای دردوران پسا داعش ایجاد کرده‌اند

یک کارشناس مسائل غرب آسیا ،تاکید کرد: رفراندوم برگزارشده در اقلیم کردستان نه تنها باعث ایجاد بحران در عراق بلکه کل منطقه خواهد شد و حتی ممکن است که منجر به دخالت‌های نظامی در این منطقه نیز شود.

1396/07/10
|
11:00

حسن هانی‌زاده ، در مصاحبه با برنامه« بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو ، با بیان اینکه رفراندوم برگزار شده در اقلیم کردستان با واکنش های متعددی بویژه از سوی دولت مرکزی عراق و کشورهای همسایه اقلیم کردستان روبرو شده است ،تصریح کرد: در همین چارچوب ایران به درخواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی خود را بر روی آسمان اقلیم بست و دولت ترکیه نیز اقداماتی را در این چارچوب انجام داده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه به حمایت صهیونیست‌ها از برگزاری این رفراندوم اشاره کرد و افزود: رژیم صهیونیستی در کرانه رود نیل و در جنوب سودان جایگاهی را برای خود ایجاد کرده و مزاحمت‌هایی را برای کشورهای این منطقه به وجود آورده است، اکنون نیز به دنبال آن است که در حوزه جغرافیایی اقلیم کردستان نیز نفوذ پیدا کند و در راستای تحقق شعار اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات، قدم بردارد .

وی با بیان اینکه ایران و ترکیه هر کدام بنا به ملاحظاتی با این رفراندوم مخالف هستند، تصریح کرد: یکی از دلایل مخالفت ایران با این موضوع این است که ممکن است در آینده رژیم صهیونیستی پایگاه‌هایی را در اقلیم کردستان تاسیس کند .

هانی‌زاده همچنین به مخالفت برخی از احزاب کرد با برگزاری این رفراندوم اشاره کرد و در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: مساله کرکوک می‌تواند به پاشنه آشیل اقلیم کردستان تبدیل شود چرا که وضعیت این منطقه هنوز مشخص نیست و بارزانی نیز اصرار دارد که کرکوک را به اقلیم اضافه کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه بارزانی در طول سال های گذشته امتیازات فراوانی از دولت مرکزی عراق گرفته و روزانه 900 هزار بشکه نفت از کرکوک به سایر نقاط دنیا صادر می‌کند، خاطر نشان کرد: برخی از کشورهای غربی مثل فرانسه، انگلیس و آمریکا به ظاهر مخالف این قضیه هستند ولی آنها از تجزیه شدن کشورهای اسلامی به کشورهای کوچک و ایجاد درگیری در این منطقه استقبال می‌کنند. عربستان نیز به صورت رسانه ای با برگزاری این رفراندوم مخالفت کرده ولی با توجه به اینکه با دولت مرکزی عراق دارای اختلاف است، از طرق دیگر از این همه پرسی حمایت می‌کند.

هانی زاده همچنین با تاکید بر اینکه دولت عراق اعلام کرده است که نتیجه این رفراندوم را نمی‌پذیرد، افزود : این رفراندوم باعث افزایش تقابل بین جریان‌های سیاسی در عراق و اقلیم خواهد شد، بحران در منطقه را گسترده‌تر می‌کند و حتی ممکن است منجر به دخالت‌های نظامی شود و این بحرانی است که قدرت‌های فرامنطقه‌ای در دوران پسا داعش برای کشورهای منطقه ایجاد کرده‌اند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی