بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسایل منطقه: تجزیه عراق دسیسه صهیونیستی است

برنامه "بدون خط خوردگی" رادیو گفت و گو با موضوع" رای منفی پارلمان عراق به همه پرسی استقلال اقلیم کردستان "و با حضور دکتر حسین کنعانی مقدم کارشناس مسایل منطقه به روی انتن رفت.

1396/07/10
|
11:12

دکتر حسین کنعانی مقدم اقلیم کردستان را جزوی از خاک عراق دانست و گفت: استان هایی که موضوع همه پرسی در آنجا مطرح شده استان های اربیل، سلمانیه، دهوک و برخی هم کرکوک یا حلبچه را هم ضمیمه می کنند، این استان ها عمدتا بخشی از خاک عراق و تحت قانون اساسی عراق هستند و اینگونه نیست که خلاف قانون اساسی کاری را انجام دهند.

وی در خصوص مخالفت پارلمان عراق با همه پرسی استقلال اقلیم کردستان این کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه در قانون اساسی عراق بر اتحاد و یکپارچگی تاکید دارد، پارلمان عراق این موضوع را مورد تاکید قرار داد و بهانه ای که بارزانی برای استقلال کردستان مطرح می کرد که در ماده 140 قانون اساسی است و مبنی بر همه پرسی در کرکوک است که آیا مردم می خواهند به استان کردستان بپیوندند یا جداگانه باشند و با توجه به ترکیب جمعیتی که در این استان ها است که هم ترکمن، هم عرب و هم کرد است، پارلمان عراق عملا خط بطلانی بر تجزیه عراق کشید چون این اقدام مقدمه ای برای تجریه عراق است.

کارشناس مسایل منطقه در خصوص تجزیه طلبی کردها از عراق هشدار داد: وقتی به موافقین و مخالفین این موضوع نگاه می کنید کاملا مشخص است که توطئه ای پشت این مسئله جود دارد و این در حالی است که تنها کشوری که این موضوع را مورد توجه قرار داده جمهوری اسلامی بوده که این موضوع ممکن است باعث نا امنی در منطقه شود و در طرف مقابل رژیم صهیونیستی است که نخست وزیر این رژیم موافقت کرده و این کار را گامی مثبت برای کردها دانسته و این نشان از این است که تجزیه عراق یک دسیسه صهیونیستی است.

وی در گفتگو با رادیو گفت و گو، به مخالفت کشورهای منطقه و جهان با تجزیه طلبی کردهای عراق اشاره کرد و بیان داشت: نه تنها کشورهای همسایه با عراق بلکه اتحادیه عرب و حتی آمریکا هم در سیاست های اعلامی خودشان با این اقدامی که ممکن است اتفاق بیافتد، مخالفت کردند.

کنعانی مقدم افزود: پیش بینی می شود اگر این اتفاق بیافتد، شاهد آغاز جنگ در بین خود کردها خواهیم بود و نوعی تسویه حساب بین گروه های کردی اتفاق می افتد. در عین حال اینکه مسئله فقط داخلی عراق نیست و کردهای سوریه، کردهای ترکیه و حتی کردهای ایران نسبت به این موضوع حساسیت دارند و مواضع مختلفی را نسبت به این مسئله دارند پس این کانون، کانون بحرانی خواهد شد و باعث می شود گروه های تروریستی که در عراق در حال نابودی هستند مثل داعش مجددا در بعضی از مناطق رشد پیدا کنند و از درگیری های ارتش و ملت عراق با این نوع تجزیه طلبی ها بهره برداری کنند.

وی با بیان اینکه این موضوع حتی در سازمان ملل هم بحث شده و دیگر کشورها نیز مخالفند، اظهار داشت: چون ممکن است این کار تبدیل به الگویی برای دیگر کشورها شود و به همین خاطر کشورها مخالف این گونه الگوسازی هستند که توسط کردها دارد، شکل می گیرد.

کارشناس مسایل منطقه در خصوص چرایی حمایت رژیم صهیونیستی از تجزیه کردستان عراق گفت: از سال 1360 روابط عادی و حتی آشکار رژیم صهیونیستی با اقلیم کردستان برقرار بود و خیلی از نیروهای آنها به صورت مستشاری در این منطقه در سازماندهی نیروهای اطلاعاتی و حتی نظامی حضور داشتند و خود رژیم صهیونیستی معتقد است که هرگونه تجزیه طلبی در منطقه به نفع امنیت اسرائیل است و دارند این را دنبال می کنند.


دسترسی سریع
بدون خط خوردگی