بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل بین الملل خواستار شد: برنامه‌ ی استراتژیکی برای همکاری‌های پایدار بین ایران و ترکیه تدوین شود

یک کارشناس مسائل بین الملل، تصریح کرد: انتخابات اقلیم کردستان عراق، زنگ خطر را برای ترکیه به صدا در آورد و این موضوع، آنکارا را به این نتیجه رساند که همراهی بیشتری با ایران در حوزه مسائل منطقه‌ای داشته باشد.

1396/07/15
|
10:58جواد صالحی، در مصاحبه با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه وضعیت خاورمیانه در حال حاضر شکننده است و نظم قدیم در این منطقه دچار شکست شده است و در همین چارچوب می‌بینیم که بازیگران و ائتلاف‌های جدیدی در حال شکل گیری هستند، افزود : بعد از روی کار آمدن اردوغان در ترکیه این تصور وجود داشت که ترکیه با کشورهای منطقه همراهی بیشتری داشته باشد ولی چنین موضوعی محقق نشد ولی تحولات جدید در منطقه در یک سال اخیر باعث شد که این کشور به نوعی در سیاست‌های خود بازنگری کند، چرا که سطح تهدیدات علیه این کشور افزایش یافته است و آنکارا در همین چارچوب به این نتیجه رسیده که باید با کشورهای منطقه از جمله ایران همراهی بیشتری داشته باشد.

این کارشناس مسائل بین الملل، با تاکید بر اینکه این موضوع را باید به فال نیک گرفت در بخشی دیگر از صحبت‌های خود گفت: رویای ترک‌ها در سوریه محقق نشده است. آن‌ها این انتظار را داشتند که به اتحادیه اروپا بپیوندند و تاکنون موفق نشده‌اند. در مورد بحث کردها نیز آن‌ها نتوانستند با آمریکا به توافق برسند و همه این مسائل باعث شد که نگاه ترکیه به مسائل امنیتی و ائتلاف‌ها در خاورمیانه دچار دگرگونی شود.

این استاد دانشگاه، با بیان اینکه در میان این تحولات تعامل با ایران برای ترکیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد و در این ارتباط می‌توان مجاورت جغرافیایی دو کشور و وابستگی و پیوندهایی که در حوزه انرژی بین آنها وجود دارد، در این ارتباط موثر دانست، ادامه داد: آنها به این نتیجه رسید‌ه اند که تهدیدات مشترک در منطقه می‌تواند امنیت دو کشور را مورد تهدید قرار دهد.

وی همچنین با بیان اینکه با سفر سرلشگر باقری به آنکارا و همچنین سفر رئیس ستاد مشترک ارتش و رئیس جمهور ترکیه به ایران روابط تهران با آنکارا وارد فاز جدیدی شده است، گفت: امیدواریم در پی این سفر برنامه ی استراتژیکی برای انجام همکاری‌های پایدار بین ایران و ترکیه تدوین شود.

صالحی با تاکید بر اینکه دو کشور با استفاده از تجربیات گذشته می‌توانند برای آینده برنامه‌ریزی کنند، تاکید کرد: ترک ها در حال حاضر به این نتیجه رسیده‌اند که تنها بازیگر صادقی که در منطقه می‌توانند با آن همکاری کنند، ایران است. به همین بابت تلاش دارند همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های گوناگون ارتقاء پیدا کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی