بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسایل سیاسی: FATF نسبت به ایران سیاسی کاری می کند +صوت

کارشناس مسایل سیاسی گفت: ما در مواجهه با سازمان ها و نهادهای بین المللی باید با حفظ منافع ملی خودمان پیش برویم ، ولو اینکه قوانین و مقررات نظام بین المللی با ما همخوانی نداشته باشد.

1396/12/13
|
10:00
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع آخرین وضعیت گزارش FATF و با حضور دکتر هادی ثروتی استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی به روی آنتن رفت.

هادی ثروتی با اشاره به FATF آن را شعبه ای از جی 7 دانست که در سال 1989 فعالیت خودش را شروع کرده است، گفت: این سازمان برای نظارت بر پول شویی و مبارزه با تروریست تشکیل شده اما در واقع، ابزاری هستند که کشورهای مختلف مقتدر، از اینها به عنوان حربه ای برای به کرسی نشاندن بحث های خودشان یا اعمال فشار بر کشورهایی که با آنها مخالف هستند یا در راستای آن نیستند، استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه چون FATF ابزار قدرت مقتدران است، نسبت به ایران سیاسی کاری می کند، یادآور شد: خیلی از کشورها، پول قاچاق مواد مخدر، تجارت انسان، پول های کثیف و پول های آلوده را دارند اما FATF روی این ها اقدامی نمی کند اما سعی می کنند کشوری مانند ایران را در این موقعیت قرار دهند. علیرغم اینکه جمهوری اسلامی ایران FATF را به صورت کلیات پذیرفته، اما دارند سیاسی کار می کنند.

استاد دانشگاه هشدار داد: باید ابتدا به ساکن پذیریم که آمریکا، غرب یا صهیونیست ها یا کشورهای عربی که با ما در تعارض هستند، به این بهانه که ایران اقدامات مربوط به FATF را قانونی نکرده و در حد یک لایحه مانده، دارند از این ابزار استفاده می کنند و گلایه می کنند که چرا جمهوری اسلامی این را قانون نمی کند.

وی با اظهار به اینکه در مجلس قانون مبارزه با پولشویی و قانون مبارزه با اقدامات تروریستی را بر اساس منافع ملی خودمان و نه بر اساس فشارها و سیاسی کاری ها قانونمند می کنیم، در عین حال گفت: اما آمریکایی ها دارند این بهانه را می گیرند که چرا در حد لایحه باقی مانده است و با این حربه دارند فشار می آورند.

ثروتی متذکر شد: ما در مواجهه با سازمان ها و نهادهای بین المللی باید با حفظ منافع ملی خودمان پیش برویم یعنی حفط منافع ملی ما در اولویت باشد ولو اینکه قوانین و مقررات نظام بین المللی با ما همخوانی نداشته باشد.

وی افزود: اگر بخواهیم در بحث FATF تمام اطلاعات بانکی خودمان را در اختیار این سازمان قرار دهیم، طبیعتا بعضی ها مخالف هستند و می گویند باید اطلاعات و دسترسی هایی را به آنها بدهیم که موجب می شود خیلی از اطلاعات ما لو برود. آنها به دنبال این هستند که به نظام و سپاه فشار بیاورند از این طریق و از تراکنش های مالی می توانند بدست بیاورند که کدام شرکت ها، مجموعه ها، وزارتخانه ها دارند با سپاه کار می کنند و ما نباید این اطلاعات را به آنها بدهیم.

کارشناس مسایل سیاسی تاکید کرد: ما باید با دقت، تامل و تدبر خاص نسبت به سازمان های بین المللی پیش برویم که با دست خودمان به آنها اطلاعات ندهیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی