بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس ارشد مسائل غرب آسیا بیان كرد: حمله ترکیه به عفرین سرپوشی برای ناکآمی در سوریه است

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا بیان کرد: حمله ترکیه به عفرین می تواند یک پوششی برای ناکامی اردوغان و ترکیه در سوریه برای شکست و سرنگونی بشار اسد باشد.

1396/12/20
|
09:30
|

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع محاصره شهر عفرین و بررسی شرایط میدانی جنگ در سوریه و با حضور دکتر محمد رضا حاجیان کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا روانه آنتن شد.

دکتر محمد رضا حاجیان در آغاز با بیان اینکه در خصوص محاصره شهر عفرین توسط ترکیه دو نکته قابل توجه است، گفت: یک موضوع تنفر و حساسیت ترکیه به کردها و موضوع دوم مسائل امنیتی و سیاسی در خصوص دخالت های ترکیه است.

وی ادامه داد: ترکیه به شکل تاریخی مشکل اساسی با کردها دارد و این مشکل علی رغم تمام تلاش ها به نظر لاینحل است به طوری که حتی در ابتدای حضور دولت عدالت و توسعه تلاش های گسترده ای برای حل این موضوع انجام گرفت اما همچنان پا برجا است.

وی به دلایل امنیتی برای حضور ترکیه اشاره کرد و اظهار داشت: ترکیه در موضوع سوریه شکست های اساسی خورد زیرا اردوغان فکر می کرد، در عرض چند ماه دولت سوریه سقوط خواهد کرد و گروه های همسو با ترکیه، دولت را در این کشور به دست خواهند گرفت اما بر خلاف محاسبات ترکیه، این موضوع محقق نشد و اکنون اردوغان باید در برابر افکار عمومی پاسخگوی این شکست باشد و در واقع حمله به عفرین می تواند یک پوششی برای ناکامی اردوغان و ترکیه در سوریه باشد.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا تصریح کرد: حقیقت آن است منطقه عفرین خطر امنیتی فوری برای ترکیه نداشته است و حتی از ابتدای بحران سوریه تا به امروز، حتی یک گلوله نیز از طرف این منطقه به ترکیه شلیک نشده است.

حاجیان تعرض به خاک سوریه را بر خلاف عرف و قوانین بین الملل دانست و عنوان کرد: با وجود خلاف بین الملل بودن این تعرض اما جامعه بین الملل، واکنش جدی به آن نشان ندادند و حتی آمریکایی ها به اردوغان چراغ سبز نشان دادند و این موضوع در شورای امنیت نیز مطرح نشد. روس ها نیز بنا به ملاحظاتی که داشتند، متاسفانه واکنشی نشان ندادند و در مجموع واکنش های بین المللی نسبت به این موضوع بسیار ضعیف است هر چند که انتظار می رود اردوغان در آینده با مشکلاتی در این منطقه مواجه شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی