بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس نهم: لزوم ورود سازمان تعزیرات و بازرسی کل کشور به حوزه خودروسازی

رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس نهم گفت: ورود دو دستگاه نظارتی تعزیرات و بازرسی کل کشور را در حوزه خودروسازی هم ضروری و هم بسیار مفید می دانم و اگر درست وارد موضوع شوند نتیجه خواهند گرفت.

1397/03/23
|
15:00
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع ورود مجلس به نابسامانی بازار خودرو بدون هیچ کیفی سازی خاص و با حضور دکتر علی علی لو رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس نهم به روی آنتن رفت.

علی علی لو با بیان اینکه هر ساله شاهد تکرار سناریویی از طرف صنعت خودرو و خودروسازها خصوصا از طرف دو خودروساز بزرگ ایران یعنی ایران خودرو و سایپا هستیم، گفت: هر ساله این خودروسازان با فشار آوردن به بازار، سیستم های نظارتی و مجلس به دنبال افزایش قیمت محصولاتشان هستند.

وی با ابراز تاسف از روش خودروسازان برای افزایش قیمت محصولاتشان اظهار داشت: آن ها سایت ها را می بندند و جلوی فروش را می گیرند و بازار را تشنه می کنند. بگذریم که قبل از این کار، فروش هایی را دارند که خودروها را در دست افراد دلال می دهند که بعد از بسته شدن سایت و عدم فروش، این دلال ها که قبلا تعدادی از ماشین ها را خریدند و دپو کردند، در این زمان قیمت را بالا می برند و خودرو می فروشند.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس نهم متذکر شد: در همان زمان در گزارش تحقیق و تفحص مان داشتیم که بعضی از این نمایندگی ها و دلال ها بصورت خیلی رانتی این خودرو ها را در تعداد زیاد خرید می کنند.

وی افزود: بارها در دیدارهایی که با همکاران مان در دوره دهم داشتیم، این خواهش را داشتیم که هم از طریق تریبون های ملی و رسانه ای تحقق و تفحص مجلس را مسکوت نگذارند و تمام مستنداتی که در تحقیق و تفحص لازم دارند، پیگیری کنند، ولی این اقدام صورت نپذیرفت.

علی لو ضمن بیان اینکه سیاست گذاری در دولت نیز درست نیست، تصریح کرد: اینکه یک مرتبه شوکی در بازار ایجاد می شود و ثبت سفارش می دهند و واردات را قطع می کنند، سیاست صحیحی نیست. در واردات خودرو هم رانت هایی وجود دارد ؛ در هردو حالت جز اینکه رانت و بستر فساد زایی بخواهد فراهم شود، اتفاق دیگری نمی افتد، این سناریویی است که گاها با تغییراتی تکرار می شود.

وی با طرح این پرسش که دستگاه های نظارتی از جمله نظارت بازرسی کشور، مدعی العموم دادستان کل کشور، دستگاه های حراستی کجا هستند؛ گفت: ورود دو دستگاه نظارتی تعزیرات و بازرسی کل کشور را در این حوزه هم ضروری و هم بسیار مفید می دانم و اگر درست وارد موضوع شوند نتیجه خواهند گرفت.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی