بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو هیئت علمی دانشگاه: اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: اروپایی‌ها در بحث برجام اراده‌ای برای انجام دادن فعالیت اساسی ندارند و بدون حضور آمریکا کاری از پیش نخواهند برد، اگرچه در ظاهر تلاش می‌کنند که برجام را حفظ کنند و مقابل آمریکا بایستند.

1397/03/29
|
12:30
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ارزیابی اقدامات اروپا در خصوص اجرای برجام بدون حضور آمریکا با توجه به جایگاه جهانی و توان راهبردی آن) با حضور دکتر آرش علاءالدینی، عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

آرش علاءالدینی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: در حال حاضر شاهد هستیم که اروپایی‌ها با ایرانی‌ها دچار یکسری تنش‌هایی هستند، این تنش در نشست جی 7 نیز مشاهده شد، به طوری که فرانسوی ها ابراز کردند این نشست، نشست 6+1 بود، یعنی آمریکا در یک طرف و سایر کشورهای در طرف دیگر. در این میان تعرفه‌هایی که آمریکا بر فولاد و آلومینیوم بسته، ضرر و زیان‌هایی را به اروپایی‌ها وارد می‌کند.

وی افزود: از آن طرف ما یکسری چالش در بحث برجام داریم که یکسری از این چالش‌ها بنیادی و حیاتی است و بعضی دیگر چالش‌های مهم و برخی چالش‌های حاشیه‌ای است. در این میان باید چالش‌هایی که آمریکا با اروپا دارد، طبقه‌بندی کنیم که در این مقطع زمانی از چه نوع چالش‌هایی است و چالش‌هایی که با ایران دارند از چه جنسی است؟

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: چالش‌هایی که در رسانه‌ها منعکس شده و مقامات نیز به آن اشاره دارند، جزو چالش‌های حاشیه‌ای است اما چالش‌هایی که در رابطه با ایران هست، چالش‌هایی نیست که از آن بگذرند و مبانی، امنیت و حیات ایدئولوژیک خودشان را کنار بگذارند. بنابراین تصور می‌کنم اروپایی‌ها در بحث برجام اراده‌ای برای انجام دادن فعالیت اساسی ندارند و بدون حضور آمریکا کاری از پیش نخواهند برد، اگرچه در ظاهر تلاش می‌کنند که برجام را حفظ کنند و مقابل آمریکا بایستند.

آرش علاءالدینی گفت: لذا در قضیه برجام یک نوع تقسیم کار می‌بینیم، همان‌طور که در روند مذاکرات برجام نیز وجود دارد و در برجام نیز برخی از کشورهای اروپایی به آمریکا پیوستند و نقش پلیس خوب و پلیس بد را بازی می‌کردند. در حال حاضر آمریکا از برجام خارج شده است و اروپا می‌گوید ستونی هستم که برجام را باید به من ببندید.

وی افزود: از طرفی وقتی رفتار آمریکا را در قضایای اخیر بررسی می‌کنیم، در می‌یابیم روند خروج آمریکا از معاهدات جهانی یک روند مشخصی است و این اتفاق در معاهده محیط زیست پاریس روی داد، در برخی از معاهدات نیز اگرچه خارج نشد، اما به آن پایبند نیست. برای مثال در قضایای سوریه، مدعی شدند، حمله شیمیایی رخ داده است و بدون اینکه طبق معاهدات سلاح شیمیایی که در سازمان ملل است و آمریکا نیز عضو آن بود، بدون بررسی سازمان ملل، آمریکا در یک اقدام یکجانبه‌گرایانه با همراهی چند کشور اروپایی به سوریه حمله کرد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی