صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رییس اتاق مشترک ایران و ایتالیا با اشاره به نقش موثر بخش خصوصی در کمرنگ شدن اثر تحریم ها تصریح کرد: درحال حاضر حجم مبادلات ایران و ایتالیا 1.6 میلیارد یورو است.

احمد پورفلاح با اشاره به نشست مشترک فعالان بخش خصوصی و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور گفت: طی دو هفته گذشته، بخش خصوصی دو جلسه عمومی با حضور آقای ظریف داشته است که جلسه اول آن با حضور روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم ایران برگزار شد و در روز یکشنبه نیز این جلسه با حضور سفیران ایران در خارج از کشور و همچنین سخنرانی آقای ظریف برگزار شد.

وی با بیان این‌که در این جلسه آقای ظریف و همچنین اقای شافعی – رییس اتاق ایران – هر دو تاکید داشتند که با همدلی و همراهی می‌توانیم از این مرحله سخت کنونی عبور کنیم، افزود: بعد از این جلسه عمومی، جلسات تخصصی سفرا و بخش‌های خصوصی به صورت جداگانه برگزار شد. در این جلسات نمایندگان بخش خصوصی مشکلاتی را که در زمینه دادوستد با آن روبه‌رو هستند، مطرح کردند پیشنهاداتی از سوی روسای اتاق مشترک ارائه شد و در مقابل نیز سفرا راهنمایی‌هایی را به فعالان بخش خصوصی ارائه کردند.

رییس اتاق مشترک ایران و ایتالیا با بیان این‌که قطعا برگزاری چنین جلساتی در برون رفت از وضعیت کنونی اقتصادی کشور و باز شدن برخی ازگره‌ها می‌تواند موثر باشد، ادامه داد: در سال‌های اخیر از سوی دولت توجه بیشتری به بخش خصوصی می‌شود و دولتمردان متوجه ظرفیت‌های واقعی این بخش شده‌اند. در بسیاری از معادلات اقتصادی که دولت درگیر آن است بخش خصوصی وارد شده و حتی در دوران تحریم‌ها در کمرنگ شدن تحریم‌ها موثر بوده است.

پورفلاح با بیان این‌که انتظار داریم که دولت در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی‌‌اش همراهی و هم‌نظری بیشتری با بخش خصوصی داشته باشد،افزود : طبق تجربیات قبلی عموما دولت‌ها وقتی از نظر درآمدی وضعیت خوبی داشته باشند بخش خصوصی را فراموش می‌کنند، ولی وقتی مشکلی در این زمینه پیدا می‌کنند به یاد بخش خصوصی می‌افتند. امیدوارم این تجربه دوباره تکرار نشود و به بخش خصوصی در همه برهه‌ها توجه شود.

وی همچنین در مورد وضعیت تجاری ایران و ایتالیا در شرایط موجود، گفت: ایتالیایی‌ها تلاش می‌کنند که دور از جدل‌های سیاسی موجود، روابط اقتصادی خود را با ایران ادامه دهند. در حال حاضر سطح مبادلات تجاری دوکشور 1.6 میلیارد یورو است و این رقم به صورت منطقی رو به افزایش است و کارنامه عملکردی‌مان در ارتباط با توسعه روابط با ایتالیا مثبت است .

مرتبط با این خبر

  • وزارت صنعت و بازرگانی؛ تجمیع دو وزارتخانه و نه ادغام

  • برای عبور از اقتصاد نفتی، درآمدهای نفتی را صرف هزینه های جاری نکنیم

  • تنها راه رهایی از اعتبار دلار، تثبیت ریال است +صوت

  • قانون تجارت کشور نیازمند بازنگری جدی

  • سرمایه گذاری مشترک خارجی کارآمد و سودآورتر از فاینانس است

  • ناکارآمدی سیستم بانکی دلیل مقاومت بانک ها دربرابر کاهش سود

  • کاهش وابستگی بودجه به نفت چندان هم مفید نیست

  • مالیات بر ارزش افزوده در ایران به درستی اجرا نمی شود

  • شفاف سازی، سدی در برابر فرار مالیاتی

  • کارت بازرگانی تنها با مجوز وزارت صنعت و اتاق تعاون صادر می شود