صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اجماعی که آمریکایی ها گمان می کردند با آغاز تحریم ها علیه ایران ایجاد شود، شکل نگرفته است، عنوان کرد: آنچه را آمریکایی ها در مورد تحریم ها انتظار دارند، قابل عمل نیست.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع آغاز دور جدید تحریم ها و با حضور ابوالفضل ظهره وند دیپلمات باسابقه و کارشناس مسائل سیاسی به ری آنتن رفت.

ابوالفضل ظهره وند در آغاز با اشاره به بازگشت تحریم ها درباره اثرات آن در اقتصاد کشور گفت: با رصد بازارهای بورس بین المللی و شرایط اقتصادی در بورس تهران و بازار ارز و سکه متوجه می شویم واکنش ها نسبت تحریم های ترامپ عادی بود و حتی شاهد روند افزایشی در بورس تهران بودیم و روند نزولی همچنان در بازار ارز و سکه ادامه داشت.

وی افزود: بورس های بین المللی نیز روند افزایشی داشت و هیچ کدام نسبت به این تحریم ها واکنش منفی نداشتند و در داخل نیز حباب قیمت ها در حال شکستن است و این نشان می دهد واکنش مورد انتظار ترامپ در اقتصاد رخ نداد.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه به نظر می رسد آن اجماعی که آمریکایی ها گمان می کردند با آغاز تحریم ها علیه ایران ایجاد شود، شکل نگرفته است، عنوان کرد: آنچه را آمریکایی ها در مورد تحریم ها انتظار دارند، از یک جنبه قابل عمل نیست زیرا تحریم طلا و فلزات گران بها اساسا قابل تحریم نیست. تحریم خودرو نیز فقط عملیات روانی دارد و این نیز یکی از آن مواردی است که شاهد تغییر نخواهیم بود.

این دیپلمات باسابقه کشورمان به واکنش اروپا اشاره کرد و اظهار داشت: این واکنش از جنبه سیاسی اهمیت دارد زیرا در خصوص صیانت از شرکت ها و بخش های تجاری که قصد معامله با ایران را داشتند در حال اجرا هستند. البته این شرکت هایی که قصد این مهم را دارد جزو شرکت های کوچک و متوسط محسوب می شوند اما اندازه بازار ایران به اندازه ای است که انتظارات این شرکت ها براورده شود.

وی افزود: در سطح اقتصادی خبرهایی هم منتشر شده که یک شرکت آسیایی قرار است پنج میلیارد دلار در صنایع پتروشیمی سرمایه گذاری کند و امروز وزیر صنعت و تجارت ژاپن نیز از آمریکایی ها درخواست کرده است، توکیو از شمول تحریم های جدید معاف شود و ایران به عنوان یکی از تامین کننده های نفت باقی بماند. به نظر می رسد آن اجماعی که آمریکایی ها گمان می کردند با آغاز تحریم ها علیه ایران ایجاد شود، شکل نگرفته است.

ظهره وند اشاره کرد: در موضوع نفت در شرایطی هستیم که اقتصاد بین الملل بیش از هر زمان نیاز به یک نفت مطمئن دارد. در چند دهه گذشته همواره تلاش اقتصاد بین الملل این بود که مسئله نفت که ماهیت سیاسی است را سیاسی نشان ندهند اما امروز با اقدام ترامپ این موضوع را تائید کرد.

مرتبط با این خبر

  • مناطق آزاد از اهداف خود فاصله گرفته اند

  • دولت به جای توسعه کمی مناطق آزاد، آنها را ساماندهی کند

  • ممانعت بانک مرکزی از ترخیص خودرو منطقی نیست

  • دستمزد کارگران تکافوی 25درصد مخارج زندگی را می دهد

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • اعتراضات جلیقه زردها موقعیت اقتصادی فرانسه را دچار بحران کرده +صوت

  • تمام لاشه های گوسفندی حادثه هواپیما، دفع شدند +صوت

  • مجلس حقوق تضییع شده ایران را در قراردادهای خارجی مطالبه می کند

  • نقش ویژه مناطق آزاد در مقابل تحریم های اخیر +صوت

  • شهرداری تهران موظف به تشکیل دیوان محاسبات شهری شد