بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحلیلگر مسائل غرب آسیا: دلارهای نفتی آل سعود؛ سرپوش مناسب بر فاجعه کشتار کودکان یمنی

تحلیلگر مسائل غرب آسیا از بمباران فجیع به عنوان قتلگاه کودکان یمنی نام برد و گفت: در زمان آمانو نیز چنین اتفاقی افتاد و حتی عربستان را وارد لیست جنایتکار جنگی کرد ولی با تهدید مالی عربستان، این کشور را از لیست جنایت های جنگی خط زد.

1397/05/21
|
09:23

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع نشست بی نتیجه شورای امنیت درباره فاجعه حمله به اتوبوس دانش آموزان یمنی و با حضور دکتر سید هادی سید افقهی تحلیلگر مسائل غرب آسیا به روی آنتن شد.

سید هادی سید افقهی شرایط میدانی در یمن را خوب توصیف کرد و گفت: بعد از عملیات استراتژیک و به زعم نیروهای سعودی و ائتلاف «عملیات سرنوشت ساز»، شکست آن ها یک شکست استراتژیک بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر چند حلقه محاصره وجود دارد، عنوان کرد: نیروهای سعودی و ائتلاف بعد از جبهه ساحل غربی، از جنوب و جنوب شرقی تحیتا را تصرف کردند که به الحدیده و فروگاه الحدیده نزدیکتر است. انصارالله از پایین تحیتا آن ها را در محاصره قرار دادند. نیروهای سعودی و ائتلاف چند خیز دیگر از ناحیه شرق صنعا برداشتند و می خواستند جاده الحدیده – صنعا را ببندند ولی یمنی ها جاده خاکی زدند و نیروهای متجاوز را دور زدند.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا از بمباران فجیع به عنوان قتلگاه کودکان یمنی نام برد و ابراز داشت: 13 تن از این کودکان سن شان از 9 سال کمتر بود و همه کودکان شهید و زخمی شدند. عربستان در ابتدا منکر شد و با تمام وقاحت اعلام کرد ما این کار را نکردیم.

وی اظهار داشت: ولیکن وقتی تصاویر ماهواره ای، شواهد و قرائن به عنوان پیوست رسانه ای به روی آنتن ها رفت، مجبور شدند بپذیرند، منتها گفتند هدف ما اتوبوس حامل کودکان نبوده و هدف ما نظامی بوده و ترکش هایش به این ماشین برخورد کرده و آسیب دیده است.

سید افقهی به عملکرد سازمان ملل نسبت به این فاجعه اشاره کرد و گفت: متاسفانه شورای امنیت نه تنها این حرکت را محکوم نکرده بلکه عربستان سعودی از سوی شورای امنیت سازمان ملل مکلف شده تا تحقیق کند و نتیجه تحقیقات را به ما بدهد، چند کشور مخالفت کردند و قرار شد خود سازمان ملل هیئتی را برای شفاف سازی اعزام کند.

وی در عین حال بیان داشت: با وجود اعزام این هیئت مگر سازمان ملل قرار است چه کاری را انجام دهد. طبق آمار 210 فقره قتل عام انجام گرفته و بر آن سرپوش گذاشته اند ولی نتوانستند این فاجعه را پنهان کنند.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا یادآور شد: در زمان آمانو نیز چنین اتفاقی افتاد و حتی عربستان را وارد لیست جنایتکار جنگی کرد ولی با تهدید عربستان مبنی بر عدم کمک مالی به سازمان ملل، آمانو گفت برای اینکه حقوق کارمندانم را بدهم مجبور هستم عربستان را از لیست جنایت های جنگی خط بزنم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی