صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل غرب آسیا از رایزنی ترکیه و سوریه در راستای تسلیم و خروج تروریست های سوری خبر داد و تاکید کرد در صورت موفق نبودن، حمله گسترده ارتش سوریه به مواضع تروریستی اتفاق می افتد.


برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تنگ تر شدن حلقه محاصره داعش در ارتفاعات داعش در ارتفاعات الصفا سوریه و با حضور حسن هانی زاده کارشناس مسائل غرب آسیا به روی آنتن شد.

حسن هانی زاده مهمترین ماموریت ارتش سوریه را پاکسازی استان ادلب بیان کرد و گفت: پس از پاکسازی مناطق جنوبی به ویژه درعا از لوث وجود گروهک های تروریستی و ورود نیروهای سوریه و محور مقاومت به نقطه صفر مرزی مشترک سوریه و اردن، اکنون مهمترین ماموریت ارتش سوریه پاکسازی منطقه ادلب است.

وی در رابطه با این منطقه یادآور شد: حدود سه سال است که این منطقه در اشغال داعش و جبهه النصره و القاعده است، ضمن اینکه ارتش ترکیه هم در این منطقه ورود پیدا کرده و شرایط پیچیده ای را در ادلب به وجود آورده است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اظهار به اینکه دولت سوریه در دو حوزه سیاسی و نظامی در حال رایزنی برای خروج گروهک های تروریستی از این مناطق است، تصریح کرد: دولت سوریه درصدد است تا بتواند بدون درگیری خونین به خاطر وجود مردمی که در ادلب هستند مخصوصا در دو منطقه شهر نشین گروهک های تروریستی را از ادلب بیرون کند و رایزنی ها نیز بین روسیه و دولت ترکیه صورت گرفته تا به صورت مسالمت آمیز گروهک های تروریستی سلاح های خودشان را تسلیم کنند یا به دولت سوریه بپیوندند و یا از منطقه خارج شوند.

وی خبر از وقوع حمله بزرگی در آینده نزدیک از سوی ارتش سوریه علیه گروهک های تروریستی در ادلب در صورت ناموفق بودن رایزنی ها داد و در عین حال گفت: طبیعی است که این گروهک ها در مواضع مستحکمی قرار دارند و به دلیل موقعیت جغرافیای ادلب حمله نظامی به این استان به سادگی میسر نیست بلکه نیازمند یکسری لجستیک و طرح و برنامه است.

هانی زاده به دیگر مناطق تحت اشغال داعش در سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: مناطقی در دمشق از قنیطره تا منطقه درعا که در جنوب سوریه است و در نزدیکی مرز اردن قرار دارد کلیه این مناطق به جز ادلب پاکسازی شده است. تنها مناطقی در حماء است که در آنجا گروهک های تروریستی احرار الشام همچنان به صورت پراکنده فعال هستند.

وی با تاکید بر اینکه اولویت دولت سوریه، تمام مرزهای شمالی و جنوبی است تا بتواند مانع ورود اسلحه و مهمات به گروهک های تروریستی شود، بیان داشت: بیشتر توجه دولت سوریه این است که مناطق مرزی را پاکسازی کند و اگر مناطق شمالی سوریه در ادلب پاکسازی شود تقریبا راه های ارتباطی گروهک های تروریستی با خارج قطع خواهد شد و سپس کلیه مناطق داخلی سوریه پاکسازی خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • نشست آنتالیا مقدمه ای برای نشست سوچی روسیه است

  • غربی ها به دنبال کودتای برای کنار زدن دولت بشار اسد هستند

  • تاخیر در اجلاس آستانه به علت سرباز زدن ترکیه از تعهدات خود در ادلب

  • هدف از تاسیس داعش تضعیف مقاومت بود

  • صحنه بحران سوریه،‌ صحنه ای پیچیده از لحاظ امنیتی و عملیاتی است

  • نزدیک به 30 درصد از خاک سوریه در دست داعش است

  • گروه های تروریستی فعال در سوریه از یک جنس نیستند

  • در حال ورود به فاز سیاسی تحولات سوریه هستیم +صوت

  • آمریکایی ها در صدد برهم زدن مذاکرات آستانه هستند +صوت

  • در نشست آستانه؛ دولت سوریه و هم پیمانانش در موضع برتر قرار دارند