بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نماینده مجلس شورای اسلامی بیان كرد: نقطه افتراق ایران با گروه ویژه اقدام مالی در تعریف تروریسم است

نماینده مجلس درباره نقطه افتراق ایران با گروه شفافیت مالی گفت: این گروه از یکسو جلوی گردش مالی داعش را نمی گیرد و از سوی دیگر حمایت و کمک به مقاومت را تروریسم می داند.

1397/06/10
|
11:08

برنامه «بدون خط خودرگی» رادیو گفت و گو با موضوع ریشه مشکلات بانکی ایران و لایحه FATF و با حضور دکتر محمد حسین فرهنگی و جلال محمود زاده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

جلال محمود زاده در آغاز با اشاره به شاکله FATF گفت: بر خلاف نظر بسیاری، FATF یک قرارداد نیست بلکه یک گروه ویژه اقدام مالی است که از تعداد کشورهای زیادی تشکیل شده است و از سال 1889 تا کنون فعالیت می کرده است.

وی درباره ماهیت FATF نیز اظهار داشت: محور و اساس مسئله FATF، شفافیت مالی کشورهای عضو برای مبادلات بین المللی و تجاری است. در صورتی که شفافیت مالی در این حوزه و حوزه های دیگر مالی صورت نگیرد، برای سرمایه گذاری خارجی در کشورهای عضو و غیر عضو، مشکلات عدیده ای پیش خواهد آمد که این مشکلات می تواند در عمران و توسعه خود را نشان دهد.

این نماینده مجلس در مصاحبه با رادیو گفت وگو تصریح کرد: در ایران به دلیل عدم همکاری هایی که تاکنون صورت گرفته است، در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفته ایم و مشکلات زیادی در حوزه بانکی به وجود آمده است و این موضوع لزوم پیوستن ایران به گروه اقدام مالی یا FATF را ایجاد می کند.

در ادامه دکتر محمد حسین فرهنگی با اشاره به FATF گفت: این سازمان بین المللی برای دو منظور مهم است؛ نخست مبارزه با پولشویی و دومی هم برای مبارزه با تامین مالی تروریسم است. ظاهر موضوع، کاملا درست و صحیح است و جمهوری اسلامی ایران نیز با اصل موضوع هیچ مخالفتی ندارد و به همین دلیل سال ها پیش، هر دو قانون را در کشور مصوب کرده بودیم و حتی با توجه به ایراداتی که این سازمان بین المللی گرفته بود، مجلس اخیرا آن ها را رفع کرد و دولت در این زمینه لایحه ای به مجلس ارائه داد.

وی درباره نقطه افتراق جمهوری اسلامی ایران با گروه شفافیت مالی، بیان کرد: مشکل اساسی در تعریفی است که آن ها از تروریسم ارائه می دهند. داعش یک گروه تروریستی است که در کشورهای مختلف منطقه جنایت کرد و از عزیزان کرد و عرب را در مناطق مختلف از بین برد اما از نظر کشورهای مدعی FATF این گروه تروریستی آزادانه با صف های طولانی، تانکرهای نفت عراق را به فروش می رساند و هیچ اقدام موثری تا مدت های طولانی، صورت نمی گرفت و پول های آن ها در حساب های داخلی و خارجی می چرخید.

نماینده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد: اما از سوی دیگر کسانی که از میهن و کشورشان دفاع می کنند و معتقدند بیگانه نباید در امور آن ها دخالت کند، تروریسم لقب می گیرند. مشکل جمهوری اسلامی این است که تروریست های واقعی در حمایت آن ها قرار دارند و مدافعین کشورها که از ارزش هایشان دفاع می کنند را تروریسم خطاب می کنند و هر کسی که به آن ها کمک می کند را باید رهگیری کنند وگرنه جمهوری اسلامی ایران هم با پولشویی که گردش مالی نامشروع است و هم با حمایت از تروریسم به طور جد مخالفت است زیرا خودش نیز از این دو جریان آسیب دیده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی