بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

دیپلمات باسابقه كشور: سیاست‌های ترامپ آمریکا را در آینده با چالش جدی مواجه می‌کند

یک دیپلمات باسابقه کشور گفت: سیاست‌های مقطعی ترامپ، در ارتباط با دیگران و به ویژه در زمینه جنگ تجاری و اقتصادی با کشورهای مختلف باعث شکل‌گیری زمینه‌هایی است که در آینده آمریکا را با چالش‌های بزرگ در همه زمینه‌ها دچار می‌کند.

1397/06/21
|
11:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(افول هژمونی اقتصادی آمریکا، تشدید جنگ اقتصادی با چین و اروپا و چشم انداز آینده) با حضور دکتر علی‌اکبر فرازی (دیپلمات باسابقه کشور و از سفرای سابق کشور در شرق اروپا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی اکبر فرازی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم افول هژمونی ایالات‌متحده به ویژه با حضور ترامپ در کاخ سفید بیشتر نمایان شد. پس از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، دنیا با پدیده خاصی روبه‌رو شد که در همه زمینه‌ها حرکت جدید و حرف جدید داشت. می‌توان گفت حرکت و حرف‌های جدید آمریکای بعد از ترامپ، حرکات و تاکتیک‌های محاسبه شده برای برنامه‌های درازمدت نیست.

وی افزود: بنابراین اگر بپذیریم که افول هژمونی آمریکا قطعی است شاید برای رسیدن به این نتیجه قدری زود باشد، اما اینکه بپذیریم سیاست‌های مقطعی ترامپ، در ارتباط با دیگران و به ویژه در زمینه جنگ تجاری و اقتصادی با کشورهای مختلف باعث شکل‌گیری زمینه‌هایی است که شاید در آینده آمریکا را با چالش‌های بزرگ در همه زمینه‌ها دچار کند، به مراتب به واقعیت نزدیک‌تر است.

دیپلمات با سابقه کشور ادامه داد: لذا برای پرداختن به زمینه‌های افول آمریکا بهتر است آمریکای پساترامپ را با آمریکای کنونی مقایسه کنیم تا دریابیم سیاست‌هایی که رئیس‌جمهور پرسروصدای آمریکا در یک سال و نیم گذشته در همه زمینه‌ها پیاده کرده است، چه زیانی به سیاست‌های کلی آمریکا و از جمله در تجارت وارد کرده است. به نظرم قبل از هر چیز باید مروری بر شخصیت ترامپ که تا کنون اثرات منفی بر تجارت جهانی گذاشته است، داشته باشیم.

علی‌اکبر فرازی با تاکید بر اصطلاح ظهور ترامپ گفت: به نظرم ظهور رئیس‌جمهور پرسروصدای آمریکا، دنیا را وارد مرحله جدیدی کرد، به طوری که پس از جنگ جهانی دوم در همه ابعاد بین‌الملل چه در عمل و چه در اجرا به چارچوب‌های نظری مشخصی رسیده بودیم، اما به نظر می‌رسد که آن چارچوب‌ها با ظهور ترامپ با تغییراتی مواجه شده است، به طوری که اخیرا کسینجر در گفت‌وگو با شبکه‌های تلویزیونی آمریکا ظهور ترامپ را پایان یک دوره خاص دانست.

وی افزود: به نظر کیسینجر پایان نهادهای ساخته شده پس از جنگ جهانی دوم فرا رسیده و دنیا در حال وارد شدن به فاز جدیدی است که به نظرم ورود به فاز جدید نامبارک و نامیمون نیست و اتفاقاتی که در اطراف ما در حال روی دادن است، به جدایی آمریکا از متحدانش و سقوط آن منجر خواهد شد. حال شاید این سخن بیشتر قابل فهم باشد که ظهور ترامپ دوره جدیدی را در روابط بین‌الملل ایجاد می‌کند، زیرا تمام سازمان و نهادهای بین المللی که پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفته بود، از سوی ترامپ در حال به چالش کشیدن است.

دیپلمات باسابقه کشور ادامه داد: ترامپ فردی است که به راحتی از کنوانسیون آب و هوای پاریس بیرون می‌آید، به راحتی برجام را نادیده می‌گیرد، به راحتی قراردادها و اصولی را که با متحدانش بسته، زیرپا می‌گذارد. همه این رفتارها نشانه آن است که اتفاقاتی در سطح کلان در حال روی دادن است. از طرفی کشورهای دیگر، چه بلوک‌های قدرت مانند چین، روسیه و اتحادیه اروپا و چه کشورهایی که تصور می‌کنند بودن آنها با قرار گرفتن در کنار آمریکا تعریف می‌شود، به باز تعریف مجدد هویت خود و لزوم مساله امنیت می‌پردازند.

علی‌اکبر فرازی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: آمریکا در حوزه بین‌الملل با سه امر پیرامونی مواجه است، نخست چین، بعد اتحادیه اروپا به طور کامل و سپس همسایگان و به طور مشخص کانادا و مکزیک. تهدید چین برای آمریکا و محدود کردن آن همیشه مطرح بوده و به ویژه در زمان اوباما و حتی در سندی که برای فعالیت‌های آتی ناتو مطرح شد، فعالیت ناتو را در دریای جنوب چین و در شرق آسیا پیش‌بینی کردند.

وی افزود: لذا چنین سیاستی نشان می‌دهد که محدود کردن چین برای آمریکایی‌ها، امر مهمی بوده است اما در زمان ترامپ، بیش از آنکه محدود کردن چین در حوزه امنیتی، نظامی و سیاسی مدنظر باشد بیشتر آن تقارن تعرفه‌ای با چین مطرح بود و این امر حجم مبادلات 580 میلیارد دلاری که طرف اصلی آن چین بود، برگردانده شود. در حقیقت هدف اصلی ترامپ در ارتباط با چین همین امر است و بازگرداندن سرمایه‌ای که آز آمریکا به چین می‌رود اما این سیاست عوارض خودش را دارد و وقتی این سرمایه به آمریکا برمیگردد لزوما به معنای ایجاد ارزش افزوده در کارخانجات یا کارگاه‌های آمریکایی نخواهد بود، به دلیل مختلف اقتصادی از جمله کارگر ارزان.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی